Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Przez ASF wracają kartki na mięso w Chinach

Kategoria: Wiadomości
Przez ASF wracają kartki na mięso w Chinach
Wiadomości Felietony
Data publikacji 11.10.2019r.

U nas kartki na mięso to wspomnienie czasów słusznie minionych, a dla Chińczyków to teraźniejszość. Jakie jeszcze nieoczywiste konsekwencje mogą wyniknąć z ASF? Zapraszamy do lektury felietonu redaktorów naczelnych "Tygodnika Poradnika Rolniczego"...

Kartki na wieprzowinę… Co nam przypomina widok znajomy ten?

Polacy jedzą mniej mięsa z własnej woli, a Chińczycy z musu. A wieprzowina to najważniejsze źródło białka zwierzęcego w tym kraju. I najdroższe, odkąd w Państwie Środka pojawił się wirus ASF.

r e k l a m a

Rosnących cen mięsa jak zarazy obawia się chiński rząd, bo powoduje to wzrost inflacji. Wraz ze spowolnieniem gospodarczym i wojną handlową z Ameryką może to wpędzić ich gospodarkę w niezłe tarapaty, a problem Chin to ból głowy całego świata, także Polski.

Chińczycy popełnili kilka lat temu wiele błędów w polityce rolnej, które dziś mszczą się na nich. Efekt jest taki, że władze niektórych z prowincji wprowadziły kartki na wieprzowinę, a rząd udzielił najmniej zarabiającym pomocy finansowej na zakup wieprzowiny o wartości ponad 1,5 mld zł (w przeliczeniu na naszą walutę).  

ASF i Boże Narodzenie

r e k l a m a

Na sąsiadujących z Chinami chrześcijańskich Filipinach szynka na Boże Narodzenie jest jak karp w Polsce. Wyobraźmy sobie święta bez karpia. A Filipińczycy z powodu ASF takie będą mieli.

Wojna z ASF czy wojna przez ASF?

Z tą chorobą wiążą się też inne komplikacje. Żołnierze z Korei Południowej dostali rozkaz strzelania do dzików. Jest to bardzo niebezpieczne w strefie zdemilitaryzowanej na granicy z Koreą Północną, bo strzały w strefie mogłyby doprowadzić do konfliktu militarnego z państwem Kim Dzong Una, a następnie… lepiej nie zastanawiać się do czego.

Jak widać, skutki epidemii afrykańskiego pomoru mogą być bardzo różnorodne.


Krzysztof Wróblewski
Paweł Kuroczycki
redaktorzy naczelni "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
(fot. internet)

Widziałeś już nasze video ""Rolnicy odsuną PiS od władzy". Protest AgroUnii w Środzie Wlkp."?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a