Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Rolnicy będą blokować drogi. Chcą dymisji ministra Jurgiela

Paweł Mikos
Kategoria: Wiadomości
Rolnicy będą blokować drogi. Chcą dymisji ministra Jurgiela
Wiadomości Polska
Data publikacji 04.03.2018r.

Około 500 rolników z województwa wielkopolski i łódzkiego zdecydowało, że w ramach protestu przeciwko złej sytuacji w polskim rolnictwie będą blokować drogę krajową nr 12. Pierwszy strajk zaplanowali na środę, 7 marca 2018 r.

Rolnicy domagają się dymisji Krzysztofa Jurgiela czy wyrównania dopłat bezpośrednich

W niedzielę, 4 marca 2018 r. w Błaszkach (powiat sieradzki, woj. łódzkie) odbyło się zebranie rolników regionu sieradzkiego i części wielkopolski. To już kolejne spotkanie rolników, zwłaszcza producentów warzyw i ziemniaków, z tych okolic.

Podczas strajku demonstracji będą domagać się m.in.: 

  1. zmiany na stanowisku ministra rolnictwa i odwołania z funkcji Krzysztofa Jurgiela
  2. zwiększenia kontroli importowanych do Polski ziemniaków i warzyw przez Straż Graniczną, Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa czy Inspekcje Transportu Drogowego;
  3. jak najszybszego unormowania stosunków dyplomatycznych z Rosją, co miałoby doprowadzić do zniesienia zakazu sprzedaży produktów rolno-spożywczych na rynku rosyjskim 
  4. ograniczenia importu zbóż i warzyw z krajów trzecich, w tym z Ukrainy; 
  5. wyrównanie dopłat rolniczych jakie otrzymują polscy rolnicy do takiego poziomu jak mają rolnicy z państw „starej UE”.

 Rolnicy zablokują drogi krajowej nr 12 w Błaszkach, Warcie i Wróblewie w środę, 7 marca. Zdjęcie poglądowe. Fot. Facebook

  • Rolnicy zablokują drogi krajowej nr 12 w Błaszkach, Warcie i Wróblewie w środę, 7 marca. Zdjęcie poglądowe. Fot. Facebook

W ramach strajku rolnicy będą blokować drogę krajowa

W ramach swojego protestu rolnicy zapowiadają blokadę drogi krajowej nr 12 w Błaszkach, Warcie i Wróblewie w środę, 7 marca od godziny 10.00 do 12.00. Blokada prawdopodobnie będzie polegać na masowym przechodzeniu demonstrantów przez przejście dla pieszych przez około 15 minut. Przez kolejny kwadrans rolnicy umożliwią kierowcom przejazd, a następnie znowu wyjdą na drogę .

Gospodarze z okolic Sieradza są zdesperowani, ponieważ ich wcześniejsze próby zwrócenia uwagi na ich problemy nie przyniosły żadnego rezultatu. Pod koniec lutego rolnicy przesłali list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego (do przeczytania na końcu artykułu).

W spotkaniu w Błaszkach wzięli udział rolnicy z okolic Sieradza i części Wielkopolski. Fot. UMiG Błaszki

  • W spotkaniu w Błaszkach wzięli udział rolnicy z okolic Sieradza i części Wielkopolski. Fot. UMiG Błaszki 

Spotkanie około 500 rolników zaniepokojonych sytuacją w polskim rolnictwie

W spotkaniu w Błaszkach wzięło udział około 500 gospodarzy. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw „Unia Warzywno-Ziemniaczana”. 
W Spotkaniu brał udział także Karol Rajewski, burmistrz Błaszek, który oficjalnie wsparł protest rolników i chce w środę razem z gospodarzami demonstrować na drodze. Do wzięcia udziału w proteście chce namówić także innych samorządowców z gminy Błaszki, gminy Warta i gminy Wróblew.  Burmistrz miał także zaprosić do Błaszek ministra rolnictwa. 
Spotkanie zorganizowała Unia Warzywno-Ziemniaczana

  • Spotkanie zorganizowała Unia Warzywno-Ziemniaczana

Paweł Mikos

Fot. Facebook, UMiG Błaszki 

List otwarty rolników z Błaszek do premiera

Oto treść listu otwartego, jaki rolnicy z okolic Sieradza wystosowali 23 lutego 2018 roku do premiera Mateusza Morawieckiego:

"Na samym początku gratuluję Panu objęcia tak znamienitego stanowiska w czasie kiedy mamy przyjemność świętować stulecie odzyskania niepodległości kraju. To niesamowite, a zarazem napawające optymizmem, że premierem Polski jest patriota walczący o zmianę ustroju Polski w czasach dla niej bardzo trudnych. Doceniam Pańską obecną walkę dyplomatyczną nie tylko w Europie ale i na świecie o szanowanie Polski i Polaków. Doceniam pańską walkę o niezakłamywanie historii.

Zdaję sobie sprawę, że bycie Premierem Polski to zadanie wyjątkowo trudne i wymaga stawienia czoła z dużą ilością przeciwności. Ale jak wielką przyjemnością jest rozwiązywanie problemów niecodziennych doskonale Pan wie, prawda ? Więc rozwiązywanie problemów Polaków musi być nie tylko trudne ale i satysfakcjonujące.

Artykuł podzielony na strony, czytasz 1 z 2 stron.

Widziałeś już nasze video "Rolnicy są wściekli". 200 ciągników rolników z AgroUnii blokowało stolicę"?

Rolnicy zablokują drogę krajową - zdjęcie poglądowe Fot. Facebook
W spotkaniu w Błaszkach brało udział około 500 rolników z regionu sieradzkiego i części Wielkopolski Fot. UMiG Błaszki
Organizatorem spotkania była Unia Warzywno-Ziemniaczana

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a