Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Rolnicy z Agro Unii protestowali w Warszawie

Paweł Mikos
Kategoria: Wiadomości
Rolnicy z Agro Unii protestowali w Warszawie
Wiadomości Protesty rolników
Data publikacji 20.12.2019r.

Rolnicy związani z Agro Unią protestowali w Warszawie w kilu miejscach. Z rolnikami spotkał się Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. W czasie rozmów omawiana była m.in. specustawa o zwalczaniu ASF.

Protest rolników z Agro Unii pod sejmem

We wtorek 17 grudnia 2019 roku w Warszawie został zorganizowany kolejny protest rolników związanych z Agro Unią. Gospodarze najpierw pikietowali pod sejmem, gdzie chciano zwrócić uwagę posłów na problem z ASF i rozprzestrzenianiem się tej choroby. Następnie rolnicy chcieli demonstrować pod siedzibą Polskiego Związku Łowieckiego, ale policja uniemożliwiła pikietę w tym miejscu. 

 

r e k l a m a

Minister rolnictwa spotkał się z przedstawicielami Agro Unii 

Wreszcie kilkuset rolników udało się pod budynek Centralnej Biblioteki Rolniczej. Tam przedstawiciele Agro Unii spotkali się m.in. z Janem Krzysztofem Ardanowskim, ministrem rolnictwa, Bogdanem Konopką, Głównym Lekarzem Weterynarii oraz z Szymonem Giżyńskim, pełnomocnikiem rządu ds. zwalczenia ASF. 

Minister  przedstawił rolnikom założenia do specustawy o zwalczaniu ASF. Zakłada on m.in. możliwość udziału wojska i policji w odstrzale dzików i zakaz blokowania polowań mających na celu walkę z chorobami zakaźnymi. 

Więcej na ten temat w artykule: 

Specustawa o ASF – odstrzał dzików przez wojsko i zakaz blokowania polowań

 

Przy okazji tych rozmów Jan Krzysztof Ardanowski zapewnił, że nie traktuje Agro Unii jako rywala, czy wroga. Podkreślił też współpracę z rolnikami przy wytykaniu sieciom handlowym błędów w znakowaniu żywności oraz w promowaniu polskiej żywności wśród konsumentów.

Ponad stu rolników z Agro Unii najpierw protestowało przed sejmem, a następnie zgromadzili się pod Centralną Biblioteką Rolniczą   

Ponad stu rolników z Agro Unii najpierw protestowało przed sejmem, a następnie zgromadzili się pod Centralną Biblioteką Rolniczą  

 

r e k l a m a

Rolnicy mają uczestniczyć w pracach zespołu do spraw ASF

Jest zobowiązanie ze strony ministerstwa do powołania wspólnego zespołu do spraw ASF, wspólnego z rolnikami i organizacjami pozarządowymi, które zajmują się tym tematem. Nie może być tak, że taki zespół składał się tylko i wyłącznie z polityków i urzędników – mówił po spotkaniu Michał Kołodziejczak, lider Agro Unii

Część z rolników uczestniczyła także w obradach sejmowej komisji rolnictwa, która obradowała nad specustawą o zwalczaniu ASF.  

Lider Agro Unii zapowiedział także, że jego organizacja będzie dalej organizować spotkania z rolnikami, aby informować ich o możliwościach zabezpieczenia gospodarstwa przed tym wirusem.          

 

 

Paweł Mikos
Fot. Agro Unia Śrem

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: jak utrzymać rentowność produkcji mleka w czasie kryzysu?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a