Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Rolnicy zablokują CAŁE województwo! Protestów będzie dużo więcej niż zakładano

Kamila Szałaj
Kategoria: Wiadomości
Rolnicy zablokują CAŁE województwo! Protestów będzie dużo więcej niż zakładano
Wiadomości
Data publikacji 14.01.2022r.

Rolnicy z Zachodniopomorskiej „Solidarności” Rolników Indywidualnych sparaliżują drogi w całym województwie. Akcja budzi olbrzymie zainteresowanie wśród gospodarzy, więc z dnia na dzień przybywa miejsc, w których odbędą się strajki.

Kilka dni temu informowaliśmy Was, że rolnicy z Pomorza Zachodniego organizują protesty. Początkowo miały się one odbyć w 7 powiatach, ale gospodarze z tamtego regionu są tak zdeterminowani do walki o swoją przyszłość, że pojawią się we wszystkich 18 powiatach województwa.

r e k l a m a

Jak będzie wyglądać akcja? Rolnicy będą się gromadzić w wyznaczonych miejscach. Planują także przejazdy kolumn traktorów i jak informują organizatorzy, odbędą się również "indywidualne wyjazdy traktorami po zakupy ("jelenie i biedronki")". To oznacza, że 18 stycznia drogi w całym województwie mogą zostać sparaliżowane.

Ale nie ma się co dziwić rolnikom. Sytuacja w branży jest najgorsza od lat. I to pomimo wysokich cen skupu płodów rolnych. Niestety, nie rekompensują one drastycznie rosnących kosztów produkcji. To powoduje, że wiele gospodarstw jest w bardzo złej sytuacji finansowej. Rolnicy nie widzą żadnej woli pomocy ze strony rządzących, więc o swoje racje muszą walczyć na ulicy.

r e k l a m a

Na facebookowym profilu poinformowali, że mają już hasła na protest. Oto niektóre z nich: 
Uratujmy polską żywność, Zielony Ład = Głód, Polityka komisarza rujnuje gospodarza, Ziemia dla rolników. Nam najbardziej podoba się ten: Ku*** Wam Mać!


O co będą walczyć zachodniopomorscy rolnicy?

Tarcza antykryzysowa dla rolników

Rolnicy domagają się przede wszystkim pilnego wdrożenia tarczy antykryzysowej dla rolnictwa. Oczekują rozwiązań łagodzących kryzys wywołany gwałtownym wzrostem kosztów produkcji rolnej, pandemią i niekorzystną pogodą.  

Wideo - "Urzędnicy chcieli zniszczyć człowieka". Rolnik spod Lublina spędził Święta za kratami

Idź do wideo

Sprawiedliwe szacowanie suszy

Apelują także o pilne rozwiązanie problemu odszkodowań za skutki suszy w 2021 roku w województwie zachodniopomorskim. 

- Żądamy, aby odszkodowanie wynosiło po 1000 złotych do hektara uprawy jarej i upraw strączkowych oraz po 700 złotych do hektara uprawy ozimej, przy czym łąki i pastwiska powinny być traktowane jak uprawy ozime – informują organizatorzy protestu.

Z powodu wadliwego funkcjonowania aplikacji suszowej chcą, by wszystkie wnioski złożone w aplikacji suszowej uznano za wnioski powyżej 30 procent strat w gospodarstwach.

Domagają się także rozłączenia produkcji zwierzęcej od roślinnej przy obliczaniu skutków suszy.

Zmiany w sposobie gospodarowania państwową ziemią

Podczas protestu będą walczyć także o zmiany w gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

- Chcemy rozłożenia na okres do 25 lat zobowiązań wynikających z zakupu nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Domagamy się także wyegzekwowania dotyczących wyłączenia 30 procent dzierżawionych gruntów. Ziemia ta powinna zostać przekazana gospodarstwom rodzinnym w formie przetargów ograniczonych – oceniają zachodniopomorscy rolnicy. 

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – aktualny egzemplarz

Tygodnik Poradnik Rolniczy – aktualny egzemplarz

Płacisz tylko

7,20 zł SPRAWDŹ

Realny wpływ na funkcjonowanie Holdingu Spożywczego 

Rolnicy opowiadają się także za zagwarantowaniem ich wpływu na działanie przyszłego holdingu rolno-spożywczego poprzez udziały lub przedstawicielstwo w radach nadzorczych.

Gruntowne zmiany w ubezpieczeniach rolniczych

Domagają się również pilnego wprowadzenia systemu zarządzania ryzykiem w rolnictwie. 

- Istotą powinno być identyfikowanie źródeł ryzyka w gospodarstwach rolnych, edukacja rolników w zakresie dobierania właściwych instrumentów zarządzania ryzykiem oraz działanie państwa (wsparcie) w zakresie zapobiegania ryzykom oraz łagodzenia jego skutków – wyjaśniają organizatorzy protestu.


Kamila Szałaj, fot. NSZZ Solidarność RI

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a