Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Rolnicy zostali oskarżeni o chęć wyłudzenia 4,5 mln zł dotacji z ARiMR. Jak się tłumaczą?

Krzysztof Janisławski
Kategoria: Wiadomości
Rolnicy zostali oskarżeni o chęć wyłudzenia 4,5 mln zł dotacji z ARiMR. Jak się tłumaczą?
Wiadomości
Data publikacji 28.10.2022r.

Dziewięć osób zasiadło w środę na ławie oskarżonych Sądu Okręgowego w Lublinie. Prokuratura w Siedlcach oskarża ich o usiłowanie wyłudzenia 4,5 mln zł dotacji z lubelskiego oddziału ARiMR, poświadczenie nieprawdy lub składanie fałszywych zeznań.

Wstrzymana dotacja na budowę przechowalni owoców w Piotrawinie

Sprawa dotyczy okresu między marcem 2016 r. a styczniem 2017 r. Według aktu oskarżenia sporządzanego przez siedlecką prokuraturę członkowie zarządu grupy producentów owoców i warzyw w Piotrawinie: Paweł G., Rafał Sz. oraz Sławomir Z. mieli próbować wyłudzić z lubelskiego oddziału ARiMR 4,5 mln zł dotacji na budowę przechowalni owoców.

Zdaniem prokuratury mieli oni posługiwać się nieprawdziwymi dokumentami dotyczącymi postępów na budowie w celu otrzymania dotacji z ARiMR. Agencja jednak wstrzymała wypłatę pieniędzy a sprawa trafiła do organów ścigania.

r e k l a m a

Główni oskarżeni nie przyznają się do winy. Co mówi jeden z nich?

Trzech głównych podejrzanych nie przyznało się w środę do winy. Jak informuje portal bankier.pl 44-letni Paweł G. zeznał w sądzie, że w momencie zakończenia prac budowlanych firma przystąpiła do odbiorów, przygotowania dokumentacji oraz przedłożenia jej w odpowiednich organach.

Oskarżony stwierdził, że postępowanie to było analogiczne do poprzednich etapów tej inwestycji i wcześniej ARiMR nie miała większych zastrzeżeń. Tłumaczył, że w zatwierdzonym planie dojścia do uznania było ustalone, że rozliczenie dotyczyło wykonania obiektu. Miało nie być w nim mowy o uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie.

Paweł G. zeznał także, że w okresie, gdy Agencja wstrzymała się z wypłatą dotacji, spółka opłaciła wszystkie faktury związane z prowadzeniem inwestycji.

Troje oskarżonych zostało skazanych wcześniej. Karze chce się poddać kolejna osoba

Trzy osoby oskarżone w tej sprawie o zarzuty o mniejszej wadze już wcześniej wystąpiły o dobrowolne poddanie się karze, a ich propozycja została przyjęta.

- Wyroki w ich sprawach zapadły jeszcze w czerwcu i są już prawomocne – mówi Barbara Markowska, rzeczniczka prasowa Sądu Okręgowego w Lublinie. Janusz Cz., Ewa Cz. I Tomasz B. zostali ukarani karami grzywny. – W środę, podczas rozprawy o dobrowolne poddanie się karze wystąpiła kolejna z osób oskarżonych – dodaje Barbara Markowska.

r e k l a m a

Sąd Okręgowy w Lublinie wyznaczył kolejne terminy rozpraw

Pozostałych pięć osób oskarżonych jest o poświadczenie nieprawdy w dokumentach, a jedna o składanie fałszywych zeznań. Kolejne rozprawy w tej sprawie zostały wyznaczone na 5 grudnia i 11 stycznia.

Krzysztof Janisławski

Fot. Krzysztof Janisławski/ilustracyjne

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a