Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Rolnik w stodole ukrywał pół tony nielegalnych środków ochrony roślin

Paweł Mikos
Kategoria: Wiadomości
Rolnik w stodole ukrywał pół tony nielegalnych środków ochrony roślin
Wiadomości Polska
Data publikacji 31.01.2018r.

Służby zatrzymały rolnika, który w swoim gospodarstwie w okolicy Bielska Podlaskiego ukrywał środki ochrony roślin pochodzące z przemytu. Kara za stosowanie nielegalnych ś.o.r. może wynieść do 5000 złotych kary i utratę dopłat bezpośrednich.

31 stycznia 2018 roku funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Białegostoku razem z policjantami z Bielska Podlaskiego oraz pracownikami podlaskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa (WIORiN) skontrolowali jedno z gospodarstw w okolicach Bielska Podlaskiego.

r e k l a m a

Nielegalne środki ochrony roślin ukryte pod słomą w stodole

Już wcześniej śledczy ustalili, że 39-letni rolnik w jednym z budynków w gospodarstwie może przechowywać środki ochrony roślin pochodzące z przemytu. W czasie przeszukania zabudowań funkcjonariusze odnaleźli niemal 500 kg herbicydów, insektycydów i fungicydów. Pestycydy te były ukryte pod warstwą słomy. Tezę o przemycie tych środków potwierdza fakt, że na opakowaniach znajdowały się etykiety opisane cyrylicą.

r e k l a m a

39-letni rolnik został już przesłuchany w tej sprawie, a wszystkie środki ochrony roślin odnalezione w jego stodole zostały zabezpieczone przez służby.

Nielegalne środki ochrony roślin ukryte pod słomą w stodole  

Wysokie kary za kupowanie i stosowanie nielegalnych środków ochrony roślin

Każdy rolnik, który kupi lub będzie stosować nielegalne środki ochrony roślin musi liczyć się z poważnymi karami. Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa mogą zatrzymać i nakazać zniszczenie tych substancji na koszt gospodarza. Dodatkowo, na rolnika WIORiN może nałożyć grzywnę w wysokości do  5000 złotych. Wykrycie stosowania nielegalnych oprysków może spowodować także utratę dopłat bezpośrednich.

Jeżeli organy ścigania uznają, że rolnik chciał dalej sprzedawać nielegalne pestycydy i na tym zarabiać, to wówczas gospodarza czeka postępowanie karne lub karno-skarbowe. Jeśli sąd także tak uzna, wówczas można trafić za kraty nawet na 3 lata.

– Nielegalny pestycyd może całkowicie zniszczyć plony lub nie zadziałać, skutkując stratami w uprawach. Rolnik traci prawo dochodzenia swoich roszczeń, ponieważ towar, który kupił pochodzi z nielegalnego źródła. Może utracić także certyfikaty i dopłaty unijne – mówi Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin (PSOR).

W czasie przeszukania zabudowań funkcjonariusze odnaleźli niemal 500 kg herbicydów, insektycydów i fungicydów 

W Polsce nawet 1/4 środków ochrony roślin jest z nielegalnego obrotu

Według szacunków Komisji Europejskiej, w całej Unii Europejskiej nielegalne środki ochrony roślin stanowią ok. 10–15% rynku. W Polsce ta sytuacja wygląda znacznie gorzej, co jest związane z tym, że Polska leży na wschodniej granicy UE, a to oznacza większe ryzyko wprowadzenia na rynek podróbek i substancji przemycanych z Rosji, Białorusi czy Ukrainy. Dane EUROPOL-u wskazują, że szara strefa środków ochrony roślin w Polsce może sięgnąć nawet 25% rynku.

Tezę o przemycie tych środków potwierdza fakt, że na opakowaniach znajdowały się etykiety opisane cyrylicą 

Paweł Mikos,

Fot. Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

Widziałeś już nasze video "Ochrona liścia flagowego. Kiedy i czym wykonać zabieg T2 w pszenicy?"?

Nielegalne środki ochrony roślin ukryte pod słomą w stodole
czasie przeszukania zabudowań funkcjonariusze odnaleźli niemal 500 kg herbicydów, insektycydów i fungicydów.
Tezę o przemycie tych środków potwierdza fakt, że na opakowaniach znajdowały się etykiety opisane cyrylicą

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a