StoryEditorkomentarz naczelnych

Skuteczna walka z koronawirusem zależy od naszego zdrowego rozsądku

16.03.2020., 15:03h
Epidemia koronawirusa zbiera coraz większe żniwo, mamy już w Polsce ponad 100 chorych, a będzie ich pewnie jeszcze więcej. Ludzie wykupują makaron, ryż i kasze. Zamykane są szkoły i przedszkola, ludzie przestają podawać sobie ręce.

Koronawirus w natarciu

Chorych trzeba izolować, wykrywać nowe przypadki i ludzi leczyć. Co najważniejsze, rząd podejmuje jak na razie skuteczne działania wspierające służbę zdrowia. Jednak nie znamy potencjalnych rozmiarów epidemii. Jedno jest pewne, nasz system opieki zdrowotnej czeka bardzo ciężki egzamin. Zaś najbliższe tygodnie to dla wszystkich pracowników służby zdrowia czas wytężonej pracy, nielimitowanej godzinami tylko granicami ludzkiej wytrzymałości. Ale walka z koronawirusem zależy też od naszego zdrowego rozsądku, którego istotnym elementem powinna być samodyscyplina.

Samodyscyplina skuteczna w walce przeciwko niewidzialnemu wrogowi

Należy też już obecnie się zastanowić co począć ze skutkami paniki, które mogą być znacznie groźniejsze niż sama choroba. Skutki te już odczuwają i odczują wszyscy: od producentów mleka po producentów samochodów. W mleczarniach sytuacja będzie nawet trudniejsza. Jeśli jeden pracownik złapie wirusa, to cała załoga trafi na kwarantannę. Mleko zaś nadal będzie płynąć do zakładu i trzeba je będzie zagospodarować. 

"Tygodnik Poradnik Rolniczy" nie przerwa pracy

W związku z obecną paniką chcielibyśmy solennie zapewnić nasze Czytelniczki i Czytelników, że „Tygodnik Poradnik Rolniczy” nadal będzie się ukazywał i do Was docierał. A jego czytanie nie grozi bynajmniej żadną chorobą.

Polityka na bok

Na ten trudny czas epidemii oraz kryzysu gospodarczego powinny zostać wyciszone wszelkie awantury polityczne. Bowiem wszechobecne pieniactwo jest szkodliwe zarówno dla zdrowia jak i gospodarki. Dlatego trzeba zastanowić się, czy nie przełożyć wyborów prezydenckich. A powodów tej zmiany jest kilka. I tak niska frekwencja – bo trzeba zostać w domu, aby ustrzec się przed zarazą – może wypaczyć ich wynik. Poza tym ci, którzy przegrają mogą oskarżyć zwycięzcę – a największe szanse ma obecnie urzędujący prezydent – że nie było im dane przeprowadzić prawidłowej kampanii wyborczej.

Niewątpliwie pojawią się też argumenty, że prezydent Andrzej Duda, mimo koronawirusowych obostrzeń w kampanii wyborczej był lepiej traktowany przez media publiczne. Jednak koronnym argumentem na rzecz zmiany terminu wyborów jest ten, że podczas głębokiego kryzysu nie można podrywać autorytetu organów władzy państwowej – a więc Prezydenta RP, sejmu, senatu i nade wszystko rządu. Wszak cechą każdej kampanii wyborczej i to nie tylko w Polsce jest totalna krytyka i wyszydzanie tych, którzy obecnie sprawują władzę. Gdy toczy się walka o władzę emocje biorą górę nad rozsądkiem.

Koronawirus przejmuje media. Sprawy ważne dla gospodarki są pomijane

Koronawirus przykrył niestety sprawy bardzo ważne dla polskiej gospodarki, dla polskiego rolnictwa. Na przykład, czy ktoś słyszał w mediach choć słowo na temat negocjacji przyszłego budżetu Unii Europejskiej i Wspólnej Polityki Rolnej lub o wyrównaniu dopłat bezpośrednich dla polskich rolników? Dziś ważniejszą dla mediów informacją jest, że koronawirus trafił do Bundesligi (podobno zachorował jeden z piłkarzy).

Paweł Kuroczycki i Krzysztof Wróblewski
redaktorzy naczelni Tygodnika Poradnika Rolniczego
fot. Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 18:14