Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Spiesz się z wnioskami o dopłaty bezpośrednie za 2017

Spiesz się z wnioskami o dopłaty bezpośrednie za 2017
Wiadomości
Data publikacji 17.04.2017r.

Do 15 maja 2017 roku można składać wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2017 rok do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do podziału jest ok. 3,4 mld euro, a na działania obszarowe w ramach PROW zarezerwowano 2,6 mld euro.

Warto się pośpieszyć ze złożeniem wniosku, ponieważ resort rolnictwa już zapowiedział, że w tym roku nie będzie wydłużał terminów, tak jak było to w ubiegłych latach. Rolnik, który nie zdąży złożyć wniosku o dopłaty bezpośrednie do 15 maja 2017 roku, musi liczyć się z tym, że jego płatności będą pomniejszane o 1% za każdy roboczy dzień zwłoki.

r e k l a m a

Można się także zastanowić nad złożeniem wniosku za pomocą aplikacji e-wniosek, która według ARiMR teraz ma być prostsza. Aby uzyskać dostęp do e-wniosku, rolnik będzie musiał wpisać swój numer ewidencyjny gospodarstwa, 8 ostatnich cyfr rachunku bankowego oraz kwotę ostatniej płatności otrzymanej z ARiMR w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku.


Minister rolnictwa twierdzi, że w tym roku nie zostanie wydłużony termin na składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie

W roku 2017 na jednym formularzu wniosku można ubiegać się o przyznanie dopłat bezpośrednich m.in. z tytułu jednolitej płatności obszarowej, płatności za zazielenienie oraz płatności dodatkowej czy płatności dla młodych rolników. Wsparcie będzie także przyznawane do powierzchni uprawy: buraków cukrowych, roślin strączkowych na ziarno, roślin pastewnych, ziemniaków skrobiowych, truskawek, pomidorów, konopi włóknistych, lnu, chmielu oraz do hodowli krów, bydła, owiec czy kóz. Przewidziano również płatność niezwiązaną do tytoniu.

Składając wniosek można także ubiegać się o płatności ONW, rolno-środowiskowo-klimatyczne i ekologiczne oraz o przyznanie premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej. Można także wystąpić o wypłatę pomocy na zalesianie oraz o przyznanie płatności rolnośrodowiskowej (w ramach PROW 2007–2013).

r e k l a m a

Warto także pamiętać, że gospodarstwa o areale powyżej 10 ha gruntów ornych muszą stosować dywersyfikację upraw. Z kolei rolnicy posiadający powyżej 15 hektarów gruntów ornych dodatkowo są zobowiązani przeznaczyć na obszary proekologiczne (EFA) co najmniej 5% gospodarstwa. pm

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: jak utrzymać rentowność produkcji mleka w czasie kryzysu?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a