Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Szykuje się ogromny protest rolników w Niemczech. Demonstracja ma trwać 3 dni

Justyna Czupryniak
Kategoria: Wiadomości
Szykuje się ogromny protest rolników w Niemczech. Demonstracja ma trwać 3 dni
Wiadomości
Data publikacji 20.11.2022r.

Rolnicy z Dolnej Saksonii nie zgadzają się na politykę Unii Europejskiej wobec Niemiec. Sytuacja wygląda na tyle poważnie, że zapowiedzieli trzydniowy protest, który będzie trwał od 23 do 25 listopada 2022 r.

Gdzie rozpocznie się protest?

Początek protestu został zaplanowany na 23 listopada 2022 r. i będzie miał miejsce w miejscowości Goslar. Rolnicy chcą rozmawiać z przedstawicielami tamtejszego rządu na temat regulacji polityki rolnej i środowiskowej wprowadzonej przez UE, tego dnia ma również nastąpić symboliczne zwrócenie pakietu legislacyjnego.

Na temat nieścisłości, których dopatrują się niemieccy rolnicy w stworzonym pakiecie, wypowiedział się dr Holger Hennies, prezes Landvolk.

– Nowe regulacje dotyczące polityki rolnej i środowiskowej pochodzące z UE, zmieniają rolnictwo od podstaw. Proponowany pakiet środków przynosi znacznie więcej szkody niż pożytku – na wszystkich szczeblach. Dlatego odrzucamy przyjęcie tego pakietu i domagamy się jasnego stanowiska od polityków, abyśmy mogli powiedzieć naszym rolnikom, jak będzie wyglądać przyszłość rolnictwa w Niemczech – tłumaczył Hennies.

r e k l a m a

Co zaproponowała UE rolnikom z Dolnej Saksonii, że organizują protest?

W ostatnim czasie UE zaproponowała rolnikom z Dolnej Saksonii wprowadzenie następujących zmian:

  • redukcja pestycydów (SUR),
  • ponowne nawadnianie wrzosowisk,
  • zmiany w obszarach czerwonych.

Rolnicy z Dolnej Saksonii nie zgadzają się z powyższymi założeniami, które wywierają w nich wrażenie, że rolnictwo w Niemczech powinno zostać zniesione. Powodem tak dużego wzburzenia jest fakt, że gospodarze z terenów Dolnej Saksonii przyczynili się do zmniejszenia nadwyżek składników odżywczych, a także zaoferowali i wdrożyli praktyczne rozwiązania, mające na celu zwiększenie różnorodności biologicznej.

Prawo regulujące określone w pakiecie cele jest złe, same plany są dobre

Dr Holger Hennies przyznał, że cele i założenia, mające doprowadzić do zmian są dobre, jednak rolnicy nie mogą się zgodzić na regulujące je prawo.

– Chcemy również realizować zamierzone cele, które chcemy osiągnąć, takie jak ochrona klimatu lub promowanie różnorodności biologicznej, ale odrzucamy sposoby i środki UE. W większości przypadków brakuje oceny skutków dla rolnictwa, a także dla regionów wiejskich. Problemem jest ekstremalna wymuszona ekstensyfikacja rolnictwa przez UE – dodaje Hennies.

Głównym powodem demonstracji organizowanej przez rolników jest fakt, że przepisy rolne i środowiskowe doprowadzają do przerzedzenia plonów, a w związku z tym zmniejszenia zbiorów i podwyższenia cen żywności w sklepach. Ponadto te plony, które nie zostały zebrane w Niemczech lub UE, są przetwarzane w innych krajach, w niekorzystnych dla ludzi i środowiska warunkach.

r e k l a m a

Jak ma przebiegać strajk w Goslar?

Obecnie rolnicy z Dolnej Saksonii rozpoczęli już kampanię plakatową pod nazwą Rural People Braunschweiger Land. W ciągu trzech dni strajku rolnicy z Dolnej Saksonii i innych krajów związkowych będą informować obywateli na stoiskach informacyjnych od 9.00 do 18.00 niedaleko hotelu konferencyjnego "Achtermann", w którym będzie się odbywała Konferencja Ministrów Środowiska.

W środę i czwartek odbędzie się parada traktorów. W ostatnim dniu strajku, 25 listopada 2022 r. rolnicy mają pojawić się w centrum miasta ok. 10.30 rano, a następnie zorganizują wiec na cmentarzu Jacobi.

Rolnicy zachęcają do udziału w wydarzeniu i mają nadzieję, że władze zwrócą uwagę na zaistniały problem.

oprac. Justyna Czupryniak

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a