Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Tarcza inflacyjna przedłużona. Jakie są stawki VAT na nawozy, prąd i paliwo?

Magdalena Szymańska
Kategoria: Wiadomości
Tarcza inflacyjna przedłużona. Jakie są stawki VAT na nawozy, prąd i paliwo?
Wiadomości
Data publikacji 07.11.2022r.

Tzw. tarcza inflacyjna została przedłużona do końca roku. Z tego powodu część niektóre produkty będą objęte niższymi stawkami podatku VAT. Dotyczy to także wybranych środków służących do produkcji rolniczej, jak nawozy, pestycydy czy paliwo. Jakie zatem są stawki VAT na produkty potrzebne rolnictwu i sprzedawane przez rolników?

Prezydent Andrzej Duda podpisał 23 października ustawę przedłużającą o 3 miesiące, tj. do końca roku, działanie tarczy antyinflacyjnej.

r e k l a m a

Zerowy VAT na naowzy i środki ochrony roślin

Oznacza to m.in. utrzymanie obniżenia stawek VAT na żywność, paliwa silnikowe, gaz ziemny, energię elektryczną i cieplną oraz nawozy. Tak więc podstawowe produkty spożywcze zamiast 5-procentowym VAT, będą obciążone zerową jego stawką, podobnie jak nawozy, środki ochrony roś­lin i inne środki wspomagające produkcję rolniczą, na które normlanie obowiązuje 8-procentowy VAT.

Zerowa stawka zostaje także utrzymana na gaz ziemny (zamiast 23%, a od 1 lutego br. – 8% VAT). Z kolei energia elektryczna i cieplna będzie objęta 5-procentowym VAT (zamiast 23%, a od 1 lutego br. – 8% VAT), a paliwa 8% VAT (zamiast 23%).

Warto dodać, iż tarcza antyinflacyjna obniża do unijnego minimalnego poziomu stawki akcyzy na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG. Zwalnia z akcyzy energię elektryczną wykorzystywaną przez gospodarstwa domowe oraz obniża do unijnego minimalnego poziomu stawki akcyzy na lekki olej opałowy.

Ponadto tarcza wyłącza sprzedaż paliw silnikowych z podatku od sprzedaży detalicznej.

Wyższe stawki VAT ze względu na wzrost wydatków na obronność

Podpisana przez prezydenta nowelizacja przewiduje także utrzymanie stawek VAT na dotychczasowym, podwyższonym poziomie 8 i 23% w przyszłym roku, co – jak uzasadniono – związane jest z planowanym skokowym wzrostem wydatków na obronność. Od 2024 roku podwyższone o 1 punkt procentowy stawki VAT będą stosowane w oparciu o nowy mechanizm powiązany z poziomem wydatków na obronność. Stawki będą utrzymywane, dopóki łączne wydatki na obronność będą na poziomie powyżej 3% PKB.

Magdalena Szymańska
Fot. Przemysław Staniszewski

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a