StoryEditorWiadomości rolnicze

Trzy lata więzienia za ubicie świni?

20.02.2017., 12:02h
Ministerstwo Sprawiedliwości chce zaostrzyć kary za złe traktowanie zwierząt. W praktyce oznacza to, że rolnik, który np. ubije świnię na własne potrzeby bez stosownych zezwoleń, może zostać skazany nawet na 3 lata pozbawienia wolności.

Resort kierowany przez Zbigniewa Ziobrę chce także, aby sądy obligatoryjnie zasądzały nawiązkę na cel związany z ochroną zwierząt. Miałoby to być od 1000 do 100 tys. zł.

Takiej propozycji przeciwstawia się Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Według naszej oceny, kary za czyny niedozwolone w stosunku do zwierząt określone w obecnie obowiązujących przepisach są wystarczające i nie powinny być zaostrzane – przekonuje KRIR.

Według tej instytucji lepszym rozwiązaniem byłoby prowadzenie odpowiedniej polityki informacyjnej i edukującej obywateli z zakresu praw zwierząt.

Obawy KRIR budzi także pomysł przyznania sędziom możliwości orzekania przepadku mienia oraz zakaz wykonywania zawodu.

– Może to być powodem do wydania zakazu faktycznego prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie – twierdzą przedstawiciele samorządu rolniczego.

Dla przypomnienia: zgodnie z krajowymi przepisami, co najmniej na dobę przed planowanym ubojem zwierząt w gospodarstwie rolnik musi poinformować o tym powiatowego lekarza weterynarii. Ponadto już po samym uboju musi zgłosić w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa fakt dokonania uboju zwierzęcia w gospodarstwie. W przypadku świń rolnik ma na to 30 dni, a w przypadku bydła, owiec i kóz, na złożenie oświadczenia ma 7 dni. Dodatkowo w przypadku uboju bydła do zgłoszenia należy dołączyć paszporty zwierząt.

Resort wyjaśnia sprawę:

Ministerstwo Sprawiedliwości nie wprowadza żadnych zmian w obowiązkach związanych z ubojem zwierząt przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny.

 

Zmiany, które przewiduje  ministerialny projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy – Kodeks karny polegają zasadniczo na podniesieniu kar do 3 lub 5 lat pozbawienia wolności w dokładnie tych samych sytuacjach (za te same czyny), w których obecnie przewidziane jest zagrożenie karne w wysokości 2 i 3 lat pozbawienia wolności.

 

Nie jest prawdą, że Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić karę 3 lat pozbawienia wolności za „ubicie świni bez zezwolenia”. Niespełnienie wymogu zgłoszenia uboju zwierząt w odpowiednim terminie podlega administracyjnej karze pieniężnej. Przepisy karne z ustawy o ochronie zwierząt nie mają obecnie zastosowania w takich sytuacjach i Ministerstwo Sprawiedliwości nie planuje zmiany przepisów w tym zakresie.

pm

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 23:32