Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ubojnia, która kupiła świnie z Niemiec, odpiera zarzuty rolników z AgroUnii i Solidarności RI

Magdalena Szymańska
Kategoria: Wiadomości
Ubojnia, która kupiła świnie z Niemiec, odpiera zarzuty rolników z AgroUnii i Solidarności RI
Wiadomości Polska
Data publikacji 17.12.2020r.

Agro-Handel, jedna z firm, która znalazła się na celowniku AgroUnii oraz rolniczej Solidarności odpiera zarzuty, jakoby sprowadzali „przerośnięte mutanty” bez dokumentów do swojej ubojni.

Rolnicy pilnują granicy i sprawdzają transporty świń

Na łamach „Tygodnika Poradnika Rolniczego” pisaliśmy, jak rolnicy z AgroUnii oraz związkowcy z rolniczej Solidarności pilnowali na granicy w Świecku, czy do Polski przyjeżdżają transporty świń z zagranicy. Udali się za jedną z niemieckich ciężarówek z tucznikami pod ubojnię Agro-Handel w Mościszkach (województwo wielkopolskie).

r e k l a m a

Agro-Handel broni się przed zarzutami AgroUnii i rolniczej Solidarności

Zakład wydał oświadczenie, w którym zapewnia, że dostawie towarzyszyły wszystkie niezbędne, wymagane przepisami dokumenty. Prawidłowość dokumentacji potwierdził również powiatowy lekarz weterynarii w Kościanie. Zarząd zakładu oświadczył, iż zarówno kontrole Inspekcji Weterynaryjnej, policji, jak i Inspekcji Transportu Drogowego nie wykazały jakichkolwiek nieprawidłowości w transporcie zwierząt.

Czytaj także: Rolnicy pod Śremem blokują ciężarówki z Niemiec ze świniami

„Przerośniętych mutantów” w transportach świń nie stwierdzono

Jak podano, średnia waga żywa świń przedmiotowego transportu wynosiła 130,07 kg dla jednej z partii i 124,50 kg dla drugiej, co przeczy zarzutom protestujących o sprowadzaniu do polskiej ubojni „przerośniętych mutantów”.

r e k l a m a

Odsetek kupowanej trzody pochodzi zza granicy

Zarząd Agro-Handel twierdzi, iż zakup świń spoza granic Polski stanowi jedynie nieznaczny odsetek zakupywanej trzody, który w 2020 roku (dane na 3 grudnia br.) wyniósł zaledwie około 6%. Z kolei w 2019 roku nie zakupiono do uboju żadnej trzody chlewnej spoza granic Polski.

W ub.r. udział sprzedaży elementów wieprzowych za granicę wyniósł 16,4% ogółu sprzedaży elementów wieprzowych, a w bieżącym roku – 15,2%.

Magdalena Szymańska
Fot. M. Czubak

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: jak utrzymać rentowność produkcji mleka w czasie kryzysu?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a