Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

UE wprowadzi nowe prawo o rolnictwie ekologicznym

UE wprowadzi nowe prawo o rolnictwie ekologicznym
Wiadomości UE
Data publikacji 15.02.2018r.

Pod koniec 2017 r. Rada Europejska zatwierdziła nowe przepisy dotyczące rolnictwa ekologicznego. Dzięki nowym przepisom, gospodarze zajmujący się tą dziedziną rolnictwa będą mogli uzyskać certyfikaty po niższych kosztach oraz będą mieli łatwiejszy dostęp do ekologicznego materiału siewnego.

Nowe przepisy ułatwią rozwój rolnictwa ekologicznego

r e k l a m a


Obecne przepisy, które mają już 20 lat, nie były adekwatne do celów, jakim miały służyć, i bardziej utrudniały niż wspierały rozwój tego szybko rozwijającego się sektora, który jest warty około 27 mld EUR i który w ciągu ostatnich dziesięciu lat wzrósł o 125%. Musimy wspierać ten wzrost – mówił tuż po decyzji Rady Phil Hogan, unijny komisarz ds. rolnictwa.

Nowe regulacje zakładają m.in. uproszczenie i ujednolicenie warunków działania europejskich rolników z tymi spoza UE.

r e k l a m a

Te same przepisy będą miały zastosowanie do wszystkich producentów żywności ekologicznej oraz produktów ekologicznych sprzedawanych w UE, niezależnie od tego, czy wyprodukowano je w Unii, czy też poza jej granicami – wyjaśniał Phil Hogan.

Po wejściu w życie nowych przepisów powiększy się także lista produktów ekologicznych, m.in. o sól, korek czy olejki eteryczne. Będzie także możliwość dodawania do tej listy nowych produktów, w zależności od potrzeb rolników.  • 300 tys. gospodarstw w całej UE zajmuje się rolnictwem ekologicznym. W Polsce jest ich ponad 22 tys.
Rolnicy ekologiczni będą mogli przystępować do grupowych systemów certyfikacji, co ma przełożyć się na niższe koszty certyfikacji. Mają mieć także ułatwiony dostęp do nowego rynku ekologicznego materiału siewnego, dzięki czemu wzrośnie bioróżnorodność oraz zrównoważony charakter upraw.

Nowe przepisy pd 2021 roku


Negocjacje w sprawie nowych przepisów dla rolnictwa ekologicznego trwały około 3 lat. Teraz muszą jeszcze zostać zatwierdzone przez Parlament Europejski. Jeśli to się stanie, to nowe przepisy zaczną obowiązywać od 2021 roku.

Obecnie rolnictwo ekologiczne to w całej UE niemal 300 tys. gospodarstw. Sektor ten rozwija się coraz szybciej, o czym świadczy fakt, że powierzchnia gruntów przeznaczanych pod uprawy ekologiczne zwiększa się co roku o około 400 tys. ha. pm

Widziałeś już nasze video "Jak żywność ekologiczna wpływa na zdrowie?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a