StoryEditorWiadomości rolnicze

UE zgadza się na większy importu zbóż z Ukrainy

06.07.2017., 16:07h
Parlament Europejski zgodził się na dodatkowe kontyngenty dla Ukrainy na zboża. Regulacje jednak nie będą dotyczyć pszenicy. Nowe koncesje będą uruchomione, jeśli Ukraina spełni jeden warunek. 

We wtorek, 4 lipca 2017 r. Parlament Europejski zgodził się na dodatkowe kontyngenty dla Ukrainy. Jednocześnie posłowie zdecydowali na zredukowanie tych koncesji w porównaniu do pierwotnych propozycji Komisji Europejskiej.

– Poprzez zaoferowanie, w odpowiedniej chwili, wsparcia Ukrainie, biorąc jednocześnie pod uwagę obawy naszych rolników, chcemy wspierać wprowadzane tam reformy, wzmocnić małe i średnie przedsiębiorstwa oraz stworzyć warunki dla zwiększenia obrotów handlowych. Mam nadzieję, że środki te zacieśnią nasze relacje oraz skutecznie pomogą Ukrainie – mówił Jarosław Wałęsa z Komisji Handlu Międzynarodowego w PE (PO, EPP).

Nowe dodatkowe kontyngenty na zboże i inne produkty z Ukrainy

 Ostatecznie eurodeputowani określili nowe ilości dla:

  • pomidorów 3 000 ton rocznie zamiast wcześniej proponowanych 5 000 ton;
  • kukurydzy 625 tys. ton rocznie zamiast wcześniej proponowanych 650 tys. ton;
  • jęczmienia 325 tys. ton rocznie zamiast wcześniej proponowanych 350 tys. ton.

 Parlament Europejski podtrzymał propozycję Jarosława Wałęsy i innych członków z Komisji Handlu Międzynarodowego, aby nowych kontyngentów nie otwierać na pszenicę i pomidory przetworzone.

Ukraina musi spełnić warunki

Walka z korupcja staje się warunkiem przyznania preferencji eksportowych Ukrainie. Przedstawiciele producentów i przemysłu, nie tylko państwa członkowskie, będą mogli wnioskować o przeprowadzenie badań dotyczących mechanizmów ochrony producentów w UE.

Czy rolnicy wytrzymają konkurencję ze strony Ukrainy?

Jeszcze w marcu swoje obawy co do zasadności szerszego otwarcia się na ukraińskie produkty rolno-spożywcze zgłaszali przedstawiciele Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Parlamencie Europejskim. – Nasi rolnicy wciąż zmagający się m.in. ze skutkami embarga rosyjskiego i po prostu nie byliby w stanie sprostać dodatkowemu tańszemu importowi z Ukrainy, szczególnie w obszarze zbóż – wyjaśniał wówczas Czesław Siekierski (PSL, EPP), szef Komisji Rolnictwa.

 pm

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 06:45