StoryEditorkoronawirus

UOKiK sprawdzi czy sieci handlowe wykorzystały epidemię, aby zarobić kosztem rolników i przetwórców

21.04.2020., 10:04h
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że wszczyna postępowanie, które ma sprawdzić sytuację w branży rolno-spożywczej. Zamierza zbadać czy sieci handlowe i inni największe podmioty nie wykorzystały epidemii koronawirusa, aby zmienić swojej polityki handlowej i cenowej wobec rolników i przetwórców. 

UOKiK sprawdzi 100 firm z branży spożywczej pod kątem wykorzystywania przewagi kontraktowej w czasie epidemii

Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów we wtorek 21 kwietnia 2020 roku poinformował, że podległa mu UOKiK wszczął postępowania wyjaśniające dla branży rolno-spożywczej. Urząd zamierza sprawdzić czy największe podmioty z sektora spożywczego płacą na czas rolnikom, dostawcom i innym kontrahentom. W ramach kontroli UOKiK chce też zbadać czy sieci handlowe i najwięksi przetwórcę nie zmieniły polityki handlowej i cenowej w okresie epidemii na niekorzyść mniejszych kontrahentów.

Postępowanie ma dotyczyć niemal 100 firm, w tym największe sieci handlowe działające na terenie Polski oraz największych przetwórców w branżach mięsnej, mleczarskiej, przetwórstwa owoców, warzyw, zbóż i roślin oleistych. Urząd podkreśla, że obecnie prowadzi jedynie postępowanie w sprawie, a nie przeciwko konkretnym firmom. 

 

 

Prezes UOKiK: bezpieczeństwo żywnościowe Polski wymaga uczciwych relacji między rolnikami i przetwórcami a największymi graczami na rynku spożywczym

– W czasie epidemii zapotrzebowanie na żywność znacząco nie zmalało, dlatego tak ważne jest prawidłowe funkcjonowanie sektora rolno-spożywczego. Szczególnie istotne jest zachowanie płynności finansowej przez podmioty na każdym szczeblu łańcucha dostaw żywności – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.
– Bezpieczeństwo żywnościowe Polski wymaga dotrzymania terminów płatności pomiędzy kontrahentami, podobnie zapewnienia transparentnych warunków umów i niewykorzystywania obecnej sytuacji do wywierania presji na mniejszych dostawców. Zweryfikujemy w tym zakresie praktyki największych graczy rynkowych tak, aby zadbać o uczciwe relacje handlowe pomiędzy nimi – dodaje Tomasz Chróstny.

Urząd przy okazji przypomina, że zgodnie z prawem kontrahenci na zapłacenie za dostarczony towar mają maksymalnie do 60 dni od dnia dostawy. Jeśli jednak w umowie kontraktowej zapisano krótszy czas, to w tym okresie kupujący musi zapłacić rolnikowi lub przetwórcy za towar. Jeżeli uregulowanie zobowiązania nastąpi w późniejszym okresie, to dostawcy przysługują odsetki. 

 

Większe firmy powinny działać w duchu solidarności rynkowej i dbać o słabsze podmioty

Szef OUKiK-u podkreśla, że okres epidemii koronawirusa oraz problemów gospodarczych z nią związanych wymagają do największych podmiotów działania w duchu solidarności rynkowej oraz większej odpowiedzialności za kontrahentów, zwłaszcza tych słabszych. Tomasz Chróstny podkreśla, że nie ma zgody na wykorzystywanie przez większych graczy zależność mniejszych podmiotów do wywierania presji na dodatkowe korzyści ekonomiczne.

W najbliższych tygodniach zweryfikujemy zachowania przedsiębiorców na rynku rolno-spożywczym. Oczekuję, że działania Urzędu udrożnią przepływy pomiędzy przedsiębiorcami, zaś ewentualne niedozwolone praktyki zostaną niezwłocznie wyeliminowane bez sięgania po środki administracyjne. Zachęcam przedsiębiorców do dobrowolnej weryfikacji swoich praktyk w celu uniknięcia negatywnych konsekwencji – warto do relacji handlowych z kontrahentami podejść uczciwie i odpowiedzialnie – wyjaśnia Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

 

UOKiK apeluje do rolników i przetwórców o zgłaszanie nadużyć ze strony większych kontrahentów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, że zarówno rolnicy, jak i przetwórcy mogą zgłaszać przypadki nadużyć przewagi kontraktowej przez duże przedmioty. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w której duży kontrahent zmienił warunki współpracy na niekorzyść lub nie płaci w terminie. Informacje o takich nadużyciach należy przesyłać na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

– Poinformuj nas o nieprawidłowościach i opisz dokładnie praktykę, a także wskaż przedsiębiorcę, ze strony którego jej doświadczyłeś. Dzięki temu będziemy mogli szybko zająć się sprawą i wyeliminować nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej – twoje dane nie zostaną ujawnione – zapewniają urzędnicy UOKiK-u.

 

Paweł Mikos
Fot. Pexels/Anna Shvets

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 16:46