Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

UOKIK zarzuca Kauflandowi wykorzystywanie przewagi kontraktowej

Magdalena Szymańska
Kategoria: Wiadomości
UOKIK zarzuca Kauflandowi wykorzystywanie przewagi kontraktowej
Wiadomości Polska
Data publikacji 30.06.2021r.

Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, postawił spółce Kaufland Polska Markety zarzut nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej.

Kaufland stosował dwie zabronione praktyki?

Chróstny zakwestionował dwie praktyki tego przedsiębiorcy. Pierwsza polega na ustalaniu warunków współpracy z niektórymi dostawcami produktów rolno-spożywczych już po rozpoczęciu danego roku. Druga – na pobieraniu od niektórych dostawców produktów rolnych i spożywczych dodatkowego, nieprzewidzianego w umowie rabatu.

– Ustalanie warunków współpracy w trakcie jej trwania powoduje, że dostawcy nie wiedzą, ile zarobią za realizację zamówień. Podobnie jest w przypadku dodatkowego rabatu. Kontrahenci Kaufland Polska Markety nie mają pewności, kiedy sieć zażąda pomniejszenia ich wynagrodzenia. Współpraca pomiędzy przedsiębiorcami powinna być uczciwa, co oznacza, że zasady współpracy, w tym warunki rabatowania, powinny być jasno określone i znane stronom przed podpisaniem umowy – komentuje Tomasz Chróstny.

r e k l a m a

Duże sieci handlowe pod lupą UOKiK

UOKiK przygląda się polityce rabatowej stosowanej przez duże sieci handlowe od ubiegłego roku. Pod lupą znalazło się 19 sieci. W grudniu ub.r. Chróstny zdecydował o nałożeniu na Jeronimo Martins Polska kary finansowej w wysokości 723 mln zł. Ponadto w toku są postępowania wyjaśniające w sprawie polityki rabatowej Eurocash i SCA PR Polska (sieć Intermarche).

Jaka kara może grozić Kauflandowi?

Za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę karę do 3% wartości rocznego obrotu.

Magdalena Szymańska
Fot.

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: dlaczego Mateusz Morawiecki najlepiej zna się na rolnictwie"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a