Advertisement

Partners

Vistula – wykosi, wymłóci, chłopa przewróci

Paweł Mikos
Category: Wiadomości
Vistula – wykosi, wymłóci, chłopa przewróci
Wiadomości Zdjęcie tygodnia
Published date 01.09.2019r.

Vistula była królową polskich pól w latach 60-tych. Ten polski kombajn znacznie ułatwił pracę w gospodarstwach rolnych. W tym czasie powstało też powiedzenie „Vistula – wykosi, wymłóci, chłopa przewróci”. Z czego to się wzięło?

Advertisement

Kombajn Vistula to nie jedyny kultowy produkt okresu PRL-u 

Kombajn Vistula królował na polskich polach w latach sześćdziesiątych. Wynikało to z faktu, że był to pierwszy polski kombajn produkowany na tak masową skalę przez Fabrykę Maszyn Żniwnych w Płocku. 

Z kombajnem wiązało się znane ludowe porzekadło „Vistula – wykosi, wymłóci, chłopa przewróci”. Młodsi Czytelnicy „Tygodnika Poradnika Rolniczego” będą przekonani, że chodziło jedynie o legendarny polski kombajn Vistula, który można było podziwiać podczas Festiwalu Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych w Wilkowicach.
Starsi natomiast wspomną też wódkę Vistula, wytwarzaną z pośledniejszej jakości spirytusu…

Polacy lepsi od Japończyków w miniaturyzacji 

To jednak nie koniec dowcipów Polaków na ten temat. Wielu żartowało, że Polacy są lepsi od Japończyków – chociaż Kraj Kwitnącej Wiśni produkował wszystko niezwykle malutkie to właśnie Polakom udało się zmieścić kombajn do butelki. Było to kolejne nawiązanie do tej samej nazwy kombajnu i wódki. 

Zobacz  relację z Festiwalu Starych Ciągników

A my wspominamy 18. już edycję Festiwal Starych Ciągników, gdzie można było zobaczyć zabytkowe ciągniki i maszyny w akcji. Jakie maszyny i w jakich akcjach? Zachęcamy do przeczytania relacji tu: „Wiekowy Ursus C–45 zachwycił bardziej niż nowe ciągniki”. 


Oskar Miroszka 
Fot. Oskar Miroszka

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: dlaczego Mateusz Morawiecki najlepiej zna się na rolnictwie"?

Advertisement

Advertisement

Advertisement