Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

W ciągu roku ustawa oddłużeniowa pomogła... jednemu rolnikowi

Paweł Mikos
Kategoria: Wiadomości
W ciągu roku ustawa oddłużeniowa pomogła... jednemu rolnikowi
Wiadomości Interwencje
Data publikacji 28.12.2019r.

Ustawa oddłużeniowa miała być wybawieniem dla tysięcy gospodarstw rolnych. Zgodnie z nią mogły szukać pomocy w KOWR lub ARiMR w spłaceniu długów. Mimo, że nowe prawo funkcjonuje niemal od roku, to tylko jeden rolnik mógł z niego skorzystać.

Ustawa oddłużeniowa pomogła tylko jednemu rolnikowi 

Jedna osoba w całej Polsce skorzystała od lutego 2019 roku z ustawy oddłużeniowej. Tak powiedziano w KOWR w Lublinie pani Iwonie z powiatu zamojskiego, której historię opisywaliśmy w „Tygodniku” pod koniec października 2019 roku. Więcej na ten temat w artykule: Oddłużenie gospodarstw rolnych przez KOWR – czy to w ogóle działa?

– Z tego, co się dowiedziałam w lubelskim KOWR, sytuacja tej oddłużonej osoby była prosta. Nie miała zajętej hipoteki. Po co jednak przyjmuje się prawo, z którego może skorzystać zaledwie jeden rolnik? Na ustawę oddłużeniową wielu właścicieli gospodarstw czekało jak na zbawienie, a państwo sobie z nich zakpiło – żali się pani Iwona.

 

r e k l a m a

Zawiłości przejęcia ziemi przez KOWR w zamian za oddłużenie gospodarstwa

Kobieta jest załamana i właściwie nie wierzy już, że państwo rzeczywiście pomoże jej rodzinie.

Najpierw  myśleliśmy, że skorzystamy z możliwości wzięcia kredytu restrukturyzacyjnego na spłatę zadłużenia. Okazało się, że nic z tego, ponieważ na te rozwiązania potrzebna jest zgoda Unii i ta część ustawy w praktyce nie działa. Postanowiliśmy więc nie czekać na wyjaśnienie tej kwestii i starać się o oddłużenie polegające na przejęciu przez KOWR długu pod warunkiem przeniesienia własności ziemi na rzecz Skarbu Państwa – kontynuuje pani Iwona.

Trafili znowu w ślepą uliczkę. 

Przejmowany przez KOWR dług nie może przekroczyć wartości nieruchomości rolnej, której własność jest przenoszona na rzecz państwa, pomniejszonej o wysokość hipoteki ustanowionej na tej nieruchomości. Nie spełniamy tych kryteriów. Mamy m.in. kredyt hipoteczny zaciągnięty na remont domu. Nasza ostatnia nadzieja to sprzedaż większości areału 30-hektarowego gospodarstwa. Syn znalazł pracę, moglibyśmy zacząć normalnie funkcjonować – opowiada pani Iwona.

To jednak wcale nie jest proste. Rodzina szuka kupca, na razie bezskutecznie. 

– Za bezcen by wzięli, ale po normalnej cenie już gorzej. Był jeden chętny, wygląda jednak na to, że się rozmyślił – komentuje gospodyni.  

 

Poseł Sachajko: należy pomóc zadłużonym gospodarstwom, a nie umyć ręce

Pani Iwonie i innym rolnikom, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji, chce pomóc poseł Jarosław Sachajko. 19 listopada 2019 roku powołał Parlamentarny Zespół ds. Rozwoju Gospodarstw Rodzinnych. Jedną z pierwszych spraw, którą ma się zająć, będzie kwestia martwego prawa oddłużeniowego.

– Nie może być tak, że ustanawia się prawo, które najpierw daje nadzieję ludziom na wyjście z dramatycznej sytuacji, a potem okazuje się, że oni dalej zostają sami z tymi problemami. Skoro już stało się tak, że ustawa utknęła w Komisji Europejskiej, należy znaleźć konkretne rozwiązania i wprowadzić je w życie, a nie umywać od tego ręce. Dla zadłużonych rolników to jest sprawa życia i śmierci – komentuje Sachajko.

 

r e k l a m a

Poseł Jarosław Sachajko prosi zadłużonych rolników o kontakt

Poseł na początek chce zorganizować na forum parlamentarnego zespołu spotkanie rolników z szefem resortu poświęcone tej kwestii. 

Za pośrednictwem „Tygodnika Poradnika Rolniczego” zwraca się on z prośbą, aby zainteresowani rolnicy skontaktowali się z nim
  • telefonicznie: 609 858 811 lub
  • mailowo: jsachajko@gmail.com.

Poseł Sachajko: należy pomóc zadłużonym gospodarstwom, a nie umyć ręce
– Wiem, że problem dotyczy niemałej grupy osób. Proszę o telefony lub maile w tej sprawie – mówi poseł Jarosław Sachajko.         

 

Krzysztof Janisławski
Fot. Pixabay i Archiwum Tygodnika Poradnika Rolniczego

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: jak utrzymać rentowność produkcji mleka w czasie kryzysu?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a