Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

W przeddzień wyborów do izb rolniczych i po wyborach do PE. Co czeka polskiego rolnika?

Kategoria: Wiadomości
W przeddzień wyborów do izb rolniczych i po wyborach do PE. Co czeka polskiego rolnika?
Wiadomości Aktualności
Data publikacji 27.07.2019r.

Jutro wybory do izb rolniczych! O bieżącej sytuacji polskiego rolnictwa i nadziejach na przyszłość (wszak wciąż mamy szanse na polskiego komisarza rolnictwa w UE) - piszą redaktorzy naczelni "Tygodnika Poradnika Rolniczego" w swoim felietonie.

W Brukseli najgorętszy okres, który zdarza się co pięć lat. W najbliższym czasie zdecyduje się kto będzie komisarzem, a kto nie. Nas trochę martwi, że Phil Hogan, obecny komisarz, może pozostać na swoim stanowisku, jeśli nie uda mu się przepchnąć na komisarza ds. handlu. Doświadczenie w handlu zagranicznym już ma, bo doprowadził do podpisania umowy o wolnym handlu z krajami Ameryki Południowej (Mercosur). Efekt, to liczne protesty, a także głosowanie w jego narodowym, irlandzkim parlamencie, który odrzucił umowę, jako szkodliwą dla rolnictwa. Stanowisko polskiego rządu w sprawie tej umowy można poznać w rozmowie z Janem Krzysztofem Ardanowskim, ministrem rolnictwa, którą publikujemy w bieżącym wydaniu „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.

r e k l a m a

Czy rolnictwo musi przegrać?

Bilans Hogana to 2:1. Dwa na minus, jeden na plus. Minusy to zamierzona, jak sądzimy, nieporadność w zagospodarowywaniu zapasów mleka w proszku, które UE zgromadziła w czasie kryzysu na rynku mleka oraz wspomniana umowa o wolnym handlu. Jak wiemy, „prawdziwego mężczyznę poznaje się po tym jak kończy”, a Hogan skończył swoje urzędowanie Mecosurem. Na plus trzeba mu policzyć twardą postawę i sprzeciw wobec planów dużych redukcji unijnych nakładów na politykę rolną. 

r e k l a m a

W brukselskich układankach Polska ma szansę na jednego komisarza. Interesuje nas podobno rolnictwo, wspólny rynek, energia, handel zagraniczny. Naszych Czytelników i redakcję, co zrozumiałe, najbardziej urządzałby polski komisarz ds. rolnictwa. Niestety, wśród kandydatów wymienianych na te stanowiska (Konrad Szymański – zajmujący się sprawami europejskimi i zagranicznymi, Jadwiga Emilewicz – przedsiębiorczość i technologia oraz Jerzy Kwieciński – inwestycje i rozwój) nie ma nikogo, kto kojarzyłby się jednoznacznie z rolnictwem. Może to się zmieni? Może pojawi się jakiś „czarny koń”? Apelujemy o rozszerzenie listy, tak aby pojawił się na niej kandydat „rolniczy”.  

U nas bez zmian, a na zachodzie…

A jeśli już wspomnieliśmy o mleku w proszku, to zajrzyjmy na Global Dairy Trade, giełdę prowadzoną przez Fonterrę – nowozelandzką megaspółdzielnię. Po kilku sesjach z rzędu, kiedy ceny spadały, trend odwrócił się. Masło podrożało o 1,7% – po raz pierwszy od początku maja. Wzrosły także ceny odtłuszczonego mleka w proszku o 3,8%. Zdaniem analityków, masło zdrożało, bo niskie ceny zniechęciły do handlu tym towarem.

Nasz rynek, uzależniony od widzimisię kupców z sieci handlowych, zwłaszcza jeśli chodzi o ceny masła, zareaguje na to z dużym opóźnieniem lub wcale. Mamy nadprodukcję i nasze mleczarnie są zdane na łaskę Biedronek i Lidlów. Nadprodukcji nie ma kolejny rok z rzędu w branży warzyw i ziemniaków. Z miast docierają coraz lepiej słyszalne głosy oburzenia, że to niesłychane, aby ziemniaki kosztowały 2–3 zł/kg, a cebula 3,5–4 zł/kg. Szkoda, że susza nie działa tak w branży mleczarskiej. 

U Chińczyków rolników grabią gangsterzy, a u nas...

Garść wiadomości z frontu walki z ASF. Wirus zawędrował też do Irlandii Północnej, w przemycanych produktach mięsnych. Na szczęście tamtejsi celnicy zorientowali się, że kontrabanda jest niebezpieczna. Amerykanie natomiast z trwogą liczą, ileż to komponentów paszowych importują z Chin (witamin i innych preparatów produkowanych z wykorzystaniem surowców mięsnych). Chińczycy natomiast przyznają się do tragedii na rynku wieprzowiny (ubyło im około 100 mln świń) i zapowiadają zaostrzenie działań związanych ze zwalczaniem ASF, niemal rok po wykryciu pierwszego ogniska choroby.

Nieoficjalnie mówi się, że z powodu choroby padła połowa chińskich świń. Tamtejsze gangi znalazły nowe źródło dochodów. Symulują wybuch afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie wolnym od choroby i zmuszają okolicznych rolników do sprzedaży zdrowych świń po znacznie niższych cenach. U nas w rolę takich gangów weszły ubojnie skupujące zdrowe świnie z terenów dotkniętych ASF. Sorry, taką mamy gospodarkę – aż chciałoby się powiedzieć. U Chińczyków rolników grabią gangsterzy, a u nas... 

Ale i u nas może się coś zmienić. Jutro wybory do izb rolniczych

Ten numer „Tygodnika Poradnika Rolniczego” ukazuje się na wybory do izb rolniczych. O ich nieszczęśliwym terminie pisaliśmy już wiele razy, podobnie jak o próbach odwołania obecnego szefa Krajowej Rady Izb Rolniczych, który naszym zdaniem, zbytnio nie sprawdził się w tej roli. Mimo tego szczerze zachęcamy i prosimy o udział w tych wyborach. Tylko, jeśli gromadnie pójdziecie 28 lipca głosować, samorząd rolniczy będzie Was rzeczywiście reprezentować.


Krzysztof Wróblewski

Paweł Kuroczycki
redaktorzy naczelni "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
(fot. Pixabay)

Widziałeś już nasze video ""Rolnicy odsuną PiS od władzy". Protest AgroUnii w Środzie Wlkp."?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a