Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

W tym roku szkoły rolnicze cieszą się dużą popularnością. Chętnych nie brakuje

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Wiadomości
W tym roku szkoły rolnicze cieszą się dużą popularnością. Chętnych nie brakuje
Wiadomości Polska
Data publikacji 21.06.2022r.

Trwają nabory na kierunki rolnicze w szkołach poonadpodstawowych. W tym roku zainteresowanie szkołami rolniczymi jest większe niż w latach ubiegłych. Popularnością cieszą się kierunki: technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz technik weterynarii.

Jednym z powodów tegorocznego oblężenia szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/23, w tym szkół rolniczych, jest fakt, że absolwenci szkół podstawowych należą do podwójnego rocznika. Część z nich poszła do szkół jako sześciolatki.

r e k l a m a

Klasy ósme były w tym roku bardzo liczne. Istnieje obawa, że trudno będzie pomieścić uczniów w liceach i technikach. Problemem są także braki kadrowe wśród nauczycieli. Co więcej, tego typu kłopoty w szkołach ponadpodstawowych mają trwać do 2027 roku.

Wielu kandydatów do szkół rolniczych w podkarpackim 

r e k l a m a

Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. prof. Wł. Szafera w Rzemieniu (woj. podkarpackie) Kazimierz Śpiewak poinformował, że w tym roku szkoła przyjęła 78 podań, w porównaniu do 40. w zeszłym roku. A nabór na rok szkolny 2022/23 nadal trwa.  Do szkoły uczęszczają głównie uczniowie z okolicznych powiatów, ale też i z całego województwa. Uczniów z dalszych rejonów przyciąga możliwość zakwaterowania w przyszkolnym internacie.

Najbardziej oblężonym kierunkiem w szkole jest technik weterynarii. Do klasy o tym profilu zgłosiło się 36 kandydatów. Wśród nich znajduje się zarówno wielu chłopaków, jak i dziewcząt. Nie bez powodu jest to popularny kierunek kształcenia zawodowego. Na brak pracy branży się nie narzeka - ofert jest sporo, zarówno pod kątem leczenia i opieki nad zwierzętami hodowlanymi, jak i pielęgnacji zwierząt domowych.

Na drugim miejscu pod kątem największej popularności znajdują się klasy o profilu: mechanizacja rolnictwa i agrotronika oraz rolnictwo. Wielu nastolatków wybiera ten kierunek, ponieważ w przyszłości albo przejmą gospodarstwa po dziadkach czy rodzicach albo będą z nimi współgospodarzyć. 

W Oleszycach najwięcej uczniów wybiera zawód: technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – aktualny egzemplarz

Tygodnik Poradnik Rolniczy – aktualny egzemplarz

Płacisz tylko

5,95 zł SPRAWDŹ

W ZSCRK w Oleszycach (podkarpackie) Branżowa Szkoła I stopnia kształci w zawodach: ogrodnik, rolnik, kucharz, cukiernik, mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych. Branżowa Szkoła II stopnia oferuje kształcenie w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik rolnik Centrum Kształcenia Ustawicznego realizuje kursy kwalifikacyjne dla dorosłych.

Tutaj największym zainteresowaniem cieszy się technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, w specjalizacji - odnawialne źródła energii. Następnie są to:

  • technik rolnik,
  • technik weterynarii,
  • technik żywienia i usług gastronomicznych,
  • technik architektury krajobrazu,
  • technik turystyki wiejskiej,
  • technik pszczelarz.

Także w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jana Pawła II w Brzostku najpopularniejsza jest mechanizacja rolnictwa i agrotronika. Następnie są to: technik weterynarii, technik żywienia i technik urządzeń energii odnawialnej. Na ten moment w do pierwszych klas przyjęto ponad 100 uczniów, ale nabór wciąż jest otwarty. 

Rosną wydatki na szkolnictwo rolnicze

Do 61 szkół rolniczych oraz Krajowego Centrum Edukacji Rolniczej (KCER) w Brwinowie działających pod pieczą ministra rolnictwa przeznaczono w tym roku 439 mln zł z budżetu państwa. W zeszłym roku szkół tych było 59, a kwota wyniosła 411 mln zł.

Każdego roku do szkół resortowych trafiają środki, które mają za zadanie wesprzeć finansowo ich działalność i funkcjonowanie. Pieniądze te pozwalają na rozwój i zakup, m.in. nowoczesnego sprzętu rolniczego (symulator kombajnu, model treningowy krowy do inseminacji, ciągnik rolniczy z przyczepą), sprzętu komputerowego i elektronicznego (niektóre szkoły posiadają drony dzięki którym uczniowie mają możliwość obserwacji i diagnozy upraw rolnych), środków transportu do nauki jazdy i przewożenia uczniów. Powstają nowoczesne pracownie dydaktyczne i klasy lekcyjne, budynki socjalno-dydaktyczne, sale gimnastyczne i warsztaty szkolne a także termomodernizację obiektów.

Ranking szkół rolniczych w Polsce

Pod względem zdawalności egzaminów kwalifikacyjnych w czołówce polskich szkół rolniczych znajdują się:

5. Technikum w Zespole Szkół im. A. Naruszewicza w Janowie Podlaskim (lubelskie)

Szkoła oferuje kształcenie w kierunkach: technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik hodowca koni, kierunek hotelarski i liczne profile licealne.

W ramach mechanizacji rolnictwa i agrotroniki uczniowie przystępują do dwóch egzaminów ramach kwalifikacji ROL.02 (Eksploatacja pojazdów, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie), a także ROL.08 (Eksploatacja systemów mechatronicznych w rolnictwie). Natomiast drugi profil: ROL.06 (Organizacja chowu i hodowli koni), ROL.07 (Szkolenie i użytkowanie koni).

4. Technikum im. gen. Franciszka Kamińskiego w Zespole Szkół CKR W Koralewie (warmińsko-mazurskie)

Szkoła oferuje kształcenie w odniesieniu do chowu zwierząt i czynności pomocniczych weterynarii, architektury krajobrazu oraz eksploatacji systemów i urządzeń w rolnictwie. Efektem są wysokie osiągnięcia z zakresu testów kwalifikacyjnych oraz dobre wyniki maturalne.

Uczniowie w ramach specjalizacji mogą zdawać mogą egzaminy: MG.03, MG.42, OGR.03, ROL.11, TG.07, RL.22, TG.16, RL.11.

3. Technikum w Zespole Szkół Rolniczych i Technicznych w Powodowie (wielkopolskie)

Szkoła kształci w kierunku: technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik spedytor, technik architektury krajobrazu, technik weterynarii, technik geodeta oraz technik elektryk, technik hotelarstwa i technik żywienia i usług gastronomicznych. Uczniowie uzyskują wysokie wyniki w nauce, są zaangażowani w działalność szkoły i nauki. Atutem jest świetna kadra nauczycielska i program nauczania.

2. Technikum w ZSCKR im. mjr. Wł. Szcześniewskiego w Widzewie w Łodzi

Oferta edukacyjna szkoły jest bardzo szeroka, są to m.in. kierunki o profilu: odnawialne źródła energii, architektura i ogrodnictwo, mechanizacja, gastronomia, a także kształcenie dorosłych.

Uczniowie zyskują wiele wyróżnień w konkursach oraz na egzaminach zawodowych potwierdzających ich kwalifikacje.

1. Zespół Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych CKU w Marszewie w województwie wielkopolskim

Najlepsza szkoła rolnicza w Polsce, która kształci w zawodach: technik agrobiznesu, technik architektury krajobrazu, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik urządzeń energetyki odnawialnej, technik rolnik, technik weterynarii, technik technologii żywności.

Równie bogata jest także oferta szkoły branżowej I stopnia: mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych, ogrodnik, rolnik. 

 

Oprac. Natalia Marciniak- Musiał

fot. arch.red.

Widziałeś już nasze video ""Rolnicy odsuną PiS od władzy". Protest AgroUnii w Środzie Wlkp."?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a