Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Wirus ASF zaatakował gospodarstwo na Mazowszu

Paweł Mikos
Kategoria: Wiadomości
Wirus ASF zaatakował gospodarstwo na Mazowszu
Wiadomości ASF
Data publikacji 03.07.2019r.

Afrykański pomór świń (ASF) został wykryty w jednym z gospodarstw pod Garwolinem. To pierwsze ognisko ASF na Mazowszu w tym roku i jednocześnie już 11 w kraju. Od początku choroba w Polsce uderzyła już w ponad 200 gospodarstw rolnych.

Pierwsze ognisko ASF w woj. mazowieckim w 2019 roku

W poniedziałek 1 lipca 2019 roku Główny Lekarz Weterynarii potwierdził, że w jednym z gospodarstw na Mazowszu zostało potwierdzone pierwszego ognisko ASF w tym regionie w 2109 roku. Ognisko afrykańskiego pomoru świń zostały wykryte w gospodarstwie położonym w gminie Maciejowice, w powiecie garwolińskim gdzie było utrzymywanych 20 świń. Wszystkie świnie zostaną zutylizowane. 

Jest to już 11 ognisko ASF w Polsce w tym roku i jednocześnie 212 ognisko od 2014 roku, kiedy to choroba po raz pierwszy zaatakował polskie gospodarstwo. 

 

ASF szaleje na Warmii i Mazurach – ponad 400 świń do wybicia

r e k l a m a

W poprzednim tygodniu Główny Inspektorat Weterynarii podał informację o 3 innych ogniskach ASF. W tych gospodarstwach łącznie było utrzymywanych 422 świnie. 

10 ognisko w 2019 roku zostało potwierdzone 27 czerwca w gospodarstwie pod Oleckiem w warmińsko-mazurskim, gdzie było utrzymywanych 77 świń. 

9 ognisko ASF zostało wykryte pod Bartoszycami również w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie było chowanych 118 świń. Informacje o tym GLW podał 26 czerwca.

Tego samego dnia zostały potwierdzone 8 ognisko ASF w gospodarstwie, w którym utrzymywano 227 świń. Znajduje się ono w gminie Budry, w powiecie węgorzewskim, w województwie warmińsko-mazurskim. 

Każde z tych gospodarstw jest położonych w strefie ASF. 

Od początku roku do 23 czerwca zostały również potwierdzone 1303 przypadki ASF u dzików. Aktualna mapa obszaru ASF z zaznaczonymi ogniskami ASF w 2019 roku (stan na 1 lipca 2019 r.)

Aktualna mapa obszaru ASF z zaznaczonymi ogniskami ASF w 2019 roku (stan na 1 lipca 2019 r.) 

 

Paweł Mikos
Fot. archiwum Tygodnika Poradnika Rolniczego 

r e k l a m a

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: dlaczego Mateusz Morawiecki najlepiej zna się na rolnictwie"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a