StoryEditorWiadomości rolnicze

Wirus ASF znowu zaatakował świnie w gospodarstwach na Lubelszczyźnie i Podlasiu

09.06.2017., 08:06h
8 czerwca Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu 2 nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń domowych  w Polsce. Oba gospodarstwa znajdują się w strefie ASF.

Pierwsze ogniska ASF w gospodarstwach w Polsce w tym roku 

W tym roku wirus po raz pierwszy zaatakował świnie w gospodarstwach rolników. Jednocześnie są to 24. i 25. ognisko ASF u świń hodowlanych od lutego 2014 r,. kiedy to pierwszy raz odnotowano ASF w Polsce.

Obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń stwierdzono na podstawie wyników badań z 7 czerwca 2017 r. z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

ASF na Lubelszczyśnie i Podlasiu

ASF wystąpił w 2 gospodarstwach:

  • - położonym w gminie Biała Podlaska, w powiecie bialskim, w woj. lubelskim, w którym utrzymywano 8 świń
  • - położonym w gminie Trzcianne, w powiecie monieckim, w woj. podlaskim, w którym utrzymywano 2 świnie.

Oba gospodarstwa są położone w obszarach zagrożenia (obszary określone w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Jak informują służby weterynaryjne, w obu gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Ważna bioasekuracja 

W celu ochrony stada przed afrykańskim pomorem świń konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad bioasekuracji. Do podstawowych należy zabezpieczenie gospodarstwa, w którym utrzymywane są świnie w systemie otwartym podwójnym ogrodzeniem o co najmniej 1,5 m wysokości, na podmurówce lub  z wykopanym krawężnikiem. Przeprowadzanie okresowych zabiegów dezynsekcji (od kwietnia do listopada każdego roku) i posiadanie dokumentacji wykonywania tych zabiegów.

Dokładne zalecenia przygotował prof.  Roman Kołacz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu jest to wręcz "Dekalog ochrony przed ASF". 

pm 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 16:50