Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Wrze w Lubelskiej Izbie Rolniczej. Wymiana dyrektora i zamków [FILM]

Krzysztof Janisławski
Kategoria: Wiadomości
Wrze w Lubelskiej Izbie Rolniczej. Wymiana dyrektora i zamków [FILM]
Wiadomości
Data publikacji 16.07.2021r.

Miało być walne zgromadzenie i głosowanie nad absolutorium dla zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej. Ale dzień wcześniej do delegatów popłynęła informacja, że walne 13 lipca się nie odbędzie. Kilkanaście osób jednak przyjechało. – Czy walne odwołała sprzątaczka? – dopytywał rolnik. Część delegatów złożyła wniosek o odwołanie zarządu LIR.

"Czy walne zgromadzenie Lubelskiej Izb Rolniczych odwołuje sprzątaczka"? 

Delegaci dzień wcześniej dostali MMS-y ze zdjęciem niepodpisanej notatki o treści: „Z powodu negatywnej opinii SANEPID co do możliwości odbycia walnego zgromadzenia LIR w dniu jutrzejszym w sali konferencyjnej izby zarząd został zmuszony do zmiany terminu i miejsca odbycia walnego. O terminie i miejscu odbycia walnego delegaci zostaną poinformowani na piśmie”. 
– Dostałem zaproszenie podpisane przez prezesa. A teraz dostaję jakieś bazgroły. Jak wy nas traktujecie? – pytał jeden z delegatów. – Czy walne odwołała sprzątaczka? – dopytywał inny.

r e k l a m a

Rolnicy wskazywali, że informację dostali w ostatniej chwili. Mówili, że informowano ich o odwołaniu a nie przełożeniu walnego. Pojawił się głos, że walne zostało przełożone nieprawidłowo, więc jeśli jest kworum, należy obradować. Delegaci podkreślali, że z rozesłanego również przez LIR pisma sanepidu nie wynika, że walne nie może się odbyć a pismo to nie jest żadną opinią. 
– Punkt pierwszy pisma z sanepidu wyraźnie stwierdza, że spotkania służbowe mogą się odbywać. I w izbach i radach gmin odbywają się w całej Polsce – mówił delegat Andrzej Waszczuk.

Czy odwołanie Walnego LIR ma związek ze zmianą na stanowisku dyrektora biura izby?

r e k l a m a

Z nieoficjalnych wypowiedzi części delegatów można wywnioskować, że są przekonani, że nagłe przełożenie walnego było podyktowane obawami zarządu co do możliwego jego przebiegu. Chodzi o konsekwencje wydarzeń, do których doszło wcześniej, czyli wymianę dyrektora Biura LIR. Jolantę Szałas zastąpił Wojciech Kniaziuk a okoliczności tej zmiany były niecodzienne.

Zarząd LIR przekonywał, że przełożenie walnego na 24 sierpnia to wynik opinii sanepidu, z której miało wynikać, że grono 60 osób nie może się spotkać w Sali konferencyjnej LIR w Lublinie. Były w związku z tym obawy, że walne może być zakłócone przez wezwanie w trakcie sanepidu bądź policji. Prezes LIR Gustaw Jędrejek podkreślał, że walne nie zostało odwołane a przełożone  na 24 sierpnia. Wyjaśnił, że odręczna notatka nie miała zostać wysłana do delegatów i przeprosił za to.

Wniosek o odwołanie zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej

Delegaci spędzili w sali konferencyjnej kilka godzin. Czekali na kworum, brakowało jednej osoby. Momentami było nerwowo, wobec zarządu i nowego dyrektora padały zarzuty o nieudolność, była propozycja, aby prezes honorowo podał się do dymisji. Ten odpowiedział stwierdzeniem, że spotkanie jest nielegalne i apelował o opuszczenie sali. Delegaci nie posłuchali i dyskutowali już tylko we własnym gronie.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – półroczna prenumerata

Tygodnik Poradnik Rolniczy – półroczna prenumerata

Płacisz tylko

156,00 zł SPRAWDŹ

Ostatecznie złożyli wniosek o zwołanie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia z jednym punktem porządku: podjęciem uchwały o odwołaniu zarządu LIR, komisji rewizyjnej oraz delegata do KRIR.

Szczegółowa relacja z wydarzeń, do których 13 lipca doszło w siedzibie LIR i opis okoliczności odwołania dyrektor LIR - w numerze 30/2021 Tygodnika Poradnika Rolniczego.

Krzysztof Janisławski
Fot. Krzysztof Janisławski

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: dlaczego Mateusz Morawiecki najlepiej zna się na rolnictwie"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a