Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Wstrzymać pieniądze dla izb rolniczych – postulat szefa sejmowej komisji rolnictwa

Paweł Mikos
Kategoria: Wiadomości
Wstrzymać pieniądze dla izb rolniczych – postulat szefa sejmowej komisji rolnictwa
Wiadomości Polska
Data publikacji 18.03.2018r.

Jarosław Sachajko, poseł Kukiz ‘15 i szef Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystosował apel do rad gmin w całej Polsce o przyjęcie uchwał, która czasowo wstrzymywałaby pieniądze przekazywane izbom rolniczym z potrąceń od podatku rolnego. To wstrzymanie środków, zdaniem posła, powinno trwać do momentu uchwalenia przez Sejm nowelizacji ustawy o izbach rolniczych.

Polscy rolnicy powinni być godnie reprezentowani

r e k l a m a

Polski rolnik zasługuje na to, żeby go godnie reprezentować. Izby rolnicze od lat tego nie robią, o czym świadczy stan polskiego rolnictwa. Izby Rolnicze pobierają od każdego rolnika 2 procent z podatku rolnego. Dysponują ogromną gotówką, za którą nic nie robią. Dlatego od kilku dni wysyłam do gmin pismo z prośbą o czasowe wstrzymanie finansowania Izb Rolniczych, by te się zmobilizowały i przygotowały swój projekt o Izbach Rolniczych – mówi Jarosław Sachajko.

Według posła klubu Kukiz ’15 , przyjęcie takich uchwał przez wiele gmin zmusiłoby rząd oraz parlament do zmiany prawa tak, aby uporządkować reprezentację rolników przez izby, organizacje związkowe i branżowe.

r e k l a m a

Sachajko: rolnik powinien decydować jaka organizacja otrzyma 2% podatku, który płaci

– To podatnik powinien decydować, która organizacja najlepiej reprezentuje jego interesy i na której działalność przekaże 2% podatku. Zapewni to transparentność reprezentacji rolników i zapobiegać będzie kupowaniu związkowców przez rządzących. Izby Rolnicze muszą realizować zadania stawiane przez rolników, a nie być tarczą ochronną dla rządzących – przekonuje szef sejmowej komisji rolnictwa.

 – To podatnik winien decydować, która organizacja najlepiej reprezentuje jego interesy i na której działalność przekaże 2% podatku – uważa poseł Jarosław Sachajko

  • – To podatnik winien decydować, która organizacja najlepiej reprezentuje jego interesy i na której działalność przekaże 2% podatku – uważa poseł Jarosław Sachajko. 

Samorząd rolniczy: poseł Sachajko nawołuje do łamania prawa

 Z kolei przedstawiciele izb rolniczych zarzucają politykowi, że ten nawołuje do łamania prawa.

– Odnosząc się do działań Posła na Sejm – Jarosława Sachajki, którym nawołuje rady gmin do podejmowania uchwał w sprawie wstrzymania przekazywania na rzecz izby rolniczej odpisu z podatku rolnego, samorząd rolniczy uważa za karygodne, aby Poseł RP, który stanowi prawo, nawoływał do jego łamania. W Państwie prawa i porządku, nie ma miejsca dla sytuacji, w której Poseł na Sejm wzywa do łamania porządku prawnego, który obowiązuje – przekonuje Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR). 

KRIR: Izby rolnicze pomagają rolnikom w każdej sprawie

KRIR podkreśliła także, że izby rolnicze działają zgodnie z prawem oraz zawsze były i są partnerem dla rządu i to bez względu na opcję polityczną. Przedstawiciele samorządu rolniczego zapewniają także, że izby rolnicze pomagają zarówno w sprawach generalnych, które mają wpływ na całe rolnictwo, jak i w sprawach indywidualnych rolników, w tym poprzez pomoc prawną czy pomoc w wypełnianiu wniosków.

Paweł Mikos

Fot. archiwum

Widziałeś już nasze video "Barwione paliwo rolnicze bez limitu. Rozmowa z posłem Jarosławem Sachajko"?

– To podatnik winien decydować, która organizacja najlepiej reprezentuje jego interesy i na której działalność przekaże 2% podatku – uważa poseł Jarosław Sachajko

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a