Dzwonek Letnia promocja - Czytaj za 1 zł Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Zasiedzenie ziemi rolnej a dziedziczenie – jakie są zasady?

Michał Czubak
Kategoria: Wiadomości
Zasiedzenie ziemi rolnej a dziedziczenie – jakie są zasady?
Wiadomości porady prawne
Data publikacji 29.06.2020r.

Moi rodzice od 1984 r. użytkowali działkę rolną użyczoną im przez sąsiada na podstawie ustnej umowy. Sąsiad był samotny, nie wiem, czy miał jakichś dalszych krewnych. W 1987 r. zmarł. Moja mama zmarła w 2000 r., a ojciec rok później. Jeszcze przed ich śmiercią działkę w większości uprawiałem ja, a z części korzystała siostra. Później siostra ze względu na stan zdrowia zrezygnowała z tego i tylko ja obsiewałem ten grunt. Chciałbym uregulować kwestię własności i wystąpić o zasiedzenie. Minęło już ponad 30 lat, odkąd działka jest w posiadaniu naszej rodziny. Czy do wymaganego okresu 30 lat mogę doliczyć sobie te lata, kiedy działkę użytkowali rodzice?

r e k l a m a

W odniesieniu do całej nieruchomości nie jest to, niestety, możliwe. Może Pan to zrobić tylko proporcjonalnie do przypadającego Panu udziału w spadku po rodzicach.

Właściwe naliczanie czasu zasiedzenia - jak prawidłowo to wyliczyć?

Artykuł 176 § 1 Kodeksu cywilnego przewiduje, że jeżeli podczas biegu zasiedzenia nastąpiło przeniesienie posiadania, obecny posiadacz może doliczyć do czasu, przez który sam posiada, czas posiadania swego poprzednika. Jeżeli jednak poprzedni posiadacz uzyskał posiadanie nieruchomości w złej wierze, czas jego posiadania może być doliczony tylko wtedy, gdy łącznie z czasem posiadania obecnego posiadacza wynosi przynajmniej 30 lat. W myśl § 2 tego przepisu, zasady te stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy obecny posiadacz jest spadkobiercą poprzedniego posiadacza.

Zasady doliczania czasu po spadkodawcy

W orzecznictwie sądowym ugruntowane jest stanowisko odnośnie do doliczenia do celów zasiedzenia czasu posiadania spadkodawcy, który był posiadaczem samoistnym nieruchomości, lecz do chwili śmierci nie nabył jej przez zasiedzenie. Według niego doliczenie jest możliwe na korzyść wszystkich spadkobierców. Niedopuszczalne jest natomiast doliczenie na korzyść tylko jednego lub niektórych spadkobierców władających nieruchomością po śmierci jej dotychczasowego posiadacza.

Tak wynika m.in. z postanowienia Sądu Najwyższego z 26 kwietnia 2013 r. (sygn. akt: I CSK 445/12). W orzeczeniu tym Sąd stwierdził, że muszą być w takim przypadku uwzględnione zasady dotyczące dziedziczenia, według których spadkobiercy wchodzą we wszystkie prawa i obowiązki zmarłego spadkodawcy (art. 922 § 1 k.c.). Dotyczy to również sytuacji faktycznych z udziałem spadkodawcy, z którymi właściwe przepisy wiążą określone konsekwencje prawne, w tym posiadania. W efekcie spadkobiercy wchodzą wskutek dziedziczenia także w sytuację prawną spadkodawcy związaną z posiadaniem rzeczy, a zaliczenie posiadania rzeczy przez poprzednika prawnego, na podstawie art. 176 § 1 w zw. z § 2 k.c., powinno nastąpić na rzecz każdego ze spadkobierców, ale tylko w granicach nabytego udziału w spadku. Do zastosowania tych skutków nie jest przy tym konieczne dokonanie przez spadkobierców posiadacza szczególnych czynności.

Wcześniejsze naliczenie terminu zasiedzenia

r e k l a m a

O ile jednak jeden ze spadkobierców wyzułby z posiadania rzeczy pozostałych spadkobierców – co wymagałoby jednak jawnej manifestacji takiego zamiaru – względnie rzecz została porzucona przez pozostałych spadkobierców, to termin zasiedzenia całej rzeczy należałoby liczyć najwcześniej od chwili otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy), gdyż wówczas art. 176 § 1 w zw. z § 2 k.c. nie miałby zastosowania.

Alicja Moroz
fot. Pixabay

Widziałeś już nasze video "Zakręcone Żniwa - Konkurs filmowy TPW"?

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody