Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

"Zdrowe świnie poszły w gnój". Agrounia kupiła Tuskowi bilet do Brukseli

Aneta Lewandowska
Kategoria: Wiadomości
"Zdrowe świnie poszły w gnój". Agrounia kupiła Tuskowi bilet do Brukseli
Wiadomości
Data publikacji 01.04.2022r.

Działacze Agrounii wysyłają Donalda Tuska do Brukseli. Kupili mu nawet bilet lotniczy. Oczekują, że były premier załatwi tam pieniądze dla polskiego rolnictwa.

Michał Koszarek: zdrowe polskie świnie poszły w gnój

Podczas konferencji prasowej w Sędziwojewie w gminie Września (woj. wielkopolskie) Michał Koszarek, działacz AgroUnii i hodowca świń zaprezentował nowoczesny, 5 letni budynek, w którym utrzymywano około 700 sztuk tuczników. Warchlaki kupowane były od polskiego hodowcy, sprzedawane do polskiej ubojni.

Niestety, kosztowane przepisy, koszty bioasekuracji i produkcji sprawiły, że od dwóch lat chlewnia stoi pusta. Właściciel w ostatnim roku wykorzystania budynku dołożył do produkcji 400 tysięcy złotych.

Problemy hodowców pogłębia trwający od lat intensywny import wieprzowiny do Polski.  Do tego rzeźnie nie chcą podnosić cen w skupie, bo, jak zaznaczają działacze AU – sieci handlowe oferują tanią, importowaną wieprzowinę, a ceny w skupach przekładają się na brak rentowności polskich hodowli.

Jak mówił Michał Koszarek, w dobie ASF zdrowe świnie są utylizowane, zamiast być przerabiane na konserwy, co przekłada się na ogromne straty żywności. Zaprezentował przy tym puszkę zakonserwowanego mięsa.

– Niestety, te zdrowe świnie poszły w gnój! – podsumował w mocnych słowach tę sytuację.

r e k l a m a

1,2 mln puszek mięsa z jednego gospodarstwa 

Działacze podkreślili, że bezpieczeństwo żywności w obecnych czasach jest najważniejsze. Jak przypomniał Michał Kołodziejczak, w Polsce mamy obecnie 2 mln osób więcej, niż przed miesiącem. Potrzeba więcej żywności.

– Warto dodać, że w tym gospodarstwie, takich puszek w ciągu roku mogło być 1 200 000, tylko z tego gospodarstwa – dodał Michał Kołodziejczak – Dzisiaj tego już nie ma.  

Z pustej chlewni będzie magazyn

W gospodarstwie w Sędziwojewie rocznie utrzymywano prawie 4 tys. świń. Dzisiaj rolnik przerabia chlewnie na magazyn. Zainwestowane pieniądze zostaną zmarnowane. Nie tylko pieniądze z zaciągniętego kredytu, ale także z dotacji i funduszy unijnych, co sprawia, jak podkreślił lider AU, że za przebranżowienie się płaci nie tylko przedsiębiorca, ale i społeczeństwo.

– Przebranżawianie się nie jest odpowiedzią – mówił Kołodziejczak – Politycy mówili, jeśli sobie nie radzisz, do swojej produkcji dopłacasz, to masz się przebranżowić. Dziś widzimy, że gdyby rolnicy w Polsce posłuchali tych głupich rad polityków, to nie mielibyśmy w Polsce jedzenia!

r e k l a m a

AgroUnia wysyła Tuska do Brukseli

Kilka dni temu Donald Tusk w jednym z gospodarstw na Mazowszu powiedział, że nie jest fachowcem, nie zna się na rolnictwie, ale się wypowie.

– My mówimy, że o rolnictwie powinni wypowiedzieć się fachowcy, praktycy – zaznaczali działacze AU.

Michał Kołodziejczak podkreślił, że chociaż Donald Tusk nie zna się na rolnictwie, to zna się na sprawach Unii Europejskiej, pozyskiwaniem funduszy i teraz właśnie tego rolnicy potrzebują. Dlatego AgroUnia kupiła bilet dla przewodniczącego PO do Brukseli, żeby tam, jako ekspert, pozyskał fundusze dla rolników – na zakupu nawozów, pasz, na produkcję żywności, nieoprocentowane kredyty i oddłużenie rolnictwa. Działacze szacują, że potrzebne jest 500 mln euro.

Kołodziejczak przypomniał, że rolnicy nie potrzebują w gospodarstwach wycieczkowiczów, turystów, którzy wąchają, zaglądają po kątach, a potrzebują tego, na czym Donald Tusk się zna.

– Można pokazywać jak jest źle – mówił Kołodziejczak. – My chcemy pokazać, co zrobić, żeby było lepiej.

Lider AgroUnii dodał, że jest gotowy przedstawić Tuskowi potrzeby rolników, jeżeli ten faktycznie chce je poznać.

– Zapraszamy do wspólnej rozmowy na temat rolnictwa – mówił lider AU. – Nie do czekania, żeby było jeszcze gorzej, bo wtedy dla opozycji będzie lepiej. My musimy ten trudny czas przetrwać.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a