StoryEditorWiadomości rolnicze

Zmiany w rozliczaniu prądu z fotowoltaiki. Przestanie się opłacać?

22.02.2022., 16:02h
Już niebawem w życie wejdą nowe zasady rozliczania prosumentów ze sprzedawcą energii elektrycznej. Kilka miesięcy temu szef Krajowej Rady Izb Rolniczych apelował do polityków o zmiany w ustawie, które zapewniłyby odbiorcom korzystniejsze warunki rozliczania. Jak do tej prośby ustosunkowało się Ministerstwo Klimatu i Środowiska?

KRIR protestuje w sprawie rozliczania energii elektrycznej 

Prosumenci to równocześnie producenci i świadomi konsumenci produktów i usług. Jednym z najpopularniejszych obecnie typów prosumentów w Polsce są osoby, które zainwestowały w fotowoltaikę i odnawialne źródła energii. Równocześnie bowiem produkują i konsumują energię elektryczną i ciepło w swoich gospodarstwach domowych.

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii wywołał zaniepokojenie i reakcję prezesa KRIR, Wiktora Szmulewicza. Sprzeciwił się on proponowanym zmianom. 

Propozycja posłów zakładała wprowadzenie systemu tzw. net-billingu. Energia elektryczna, wprowadzona do sieci przez prosumenta, miałaby być rozliczana ze sprzedawcą według jej wartości rynkowej, nie ilości. Szmulewicz ocenił ten system jako niekorzystny ze względu na dużą różnicę cen energii na rynku a stawkami proponowanymi przez operatora. Niekorzystne warunki pociągałyby zaś za sobą coraz mniej inwestycji w instalacje odnawialnych źródeł energii. 

W swoim wniosku prezes KRIR zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego, marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego oraz ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka z apelem, aby cenę energii wprowadzanej przez prosumenta do sieci ustalić na nie niższą niż 25% ceny energii sprzedawanej przez operatora sieci.

Będą zmiany. Skrzywdzą pronsumentów? 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpowiedziało na apel Szmulewicza, informując, że rząd przyjął ustawę, wprowadzającą nowe zasady rozliczania pronsumentów. Póki co nie ma w planach zmian, uwzględniających stanowisko KRIR.

Nowy system rozliczania wejdzie w życie od 1 kwietnia 2022 roku. Pronsumenci, którzy wejdą na rynek energii odnawialnej do końca marca, oraz ci, którzy już na nim są, będą mogli nadal korzystać z obowiązującego dotąd systemu opustów. 

Zgodnie z zapewnieniami MKiŚ, nowe warunki wynikają z konieczności dostosowania obecnych rozwiązań do wymogów Unii Europejskiej.

Oparcie rozliczeń prosumenckich o system wartościowego rozliczania energii według cen giełdowych, zapewnia prosumentom dostęp do aktualnych i rynkowych procesów zachodzących na rynku energii. Konieczne jest również wprowadzenie obowiązku ponoszenia opłat sieciowych odzwierciedlających rzeczywiste koszty oraz osobnego rozliczenia w zakresie energii wprowadzanej i pobieranej z sieci” - możemy przeczytać w piśmie MKiŚ.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska utrzymuje, że celem zmian w systemie rozliczeń pozostanie, jak do tej pory, obniżenie rachunków za energię elektryczną.

“Wprowadzona zmiana w zakresie systemu rozliczeń prosumentów i rozpowszechnienie idei magazynów energii pozwoli na stabilny rozwój rynku prosumenckiego, zapewni większe bezpieczeństwo sieci energetycznych oraz zwiększy gwarancję sprawnego funkcjonowania instalacji. Zmiana systemu zapewni stały i harmonijny rozwój sektora OZE w długim horyzoncie czasu.” - podsumowuje MKiŚ.

Z.Ć.
fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 01:27