Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Cięcie borówki amerykańskiej. Jak je prawidłowo wykonać?

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Dom i Ogród
Cięcie borówki amerykańskiej. Jak je prawidłowo wykonać?
Dom i Ogród ogród
Data publikacji 15.10.2022r.

Cięcie borówki amerykańskiej jest konieczne, aby krzew w pełni kwitł i owocował w następnym sezonie. Nie jest to szuka trudna, aczkolwiek warto zastosować się do kilku poniższych rad.

W jaki sposób najlepiej przycinać krzewy borówki amerykańskiej?

Aby borówka amerykańska obficie plonowała, ważna jest jej pielęgnacja. Jednym z najważniejszych zadań jest przycinanie borówek.  Jednak najlepiej owocuje na pędach 2-3-letnich, dlatego też wykonując cięcie usuwamy wszystkie starsze pędy. Pędy 6-letnie i starsze plonują już znacznie gorzej.

Warto pamiętać, że wycinamy wszystkie słabe i płożące się pędy bez względu na ich wiek.

Zostawiamy 6-8 pionowych pędów głównych, ponieważ silnie rosnące pędy rodzą większe owoce.

W trakcie sezonu należy usuwać regularnie pędy borówki z widocznymi objawami chorób. Przycinamy je kilka centymetrów poniżej widocznych objawów, a następnie niezwłocznie spalić, aby choroba nie rozprzestrzeniała się na zdrowe rośliny.

r e k l a m a

Kiedy przycinać borówkę?

Cięcie krzewów wykonujemy pod koniec zimy lub wczesną wiosną, po ustąpieniu dużych mrozów, ale przed rozpoczęciem wegetacji. Termin ten umożliwia rozpoznanie przemarzniętych pędów i ich usunięcie. Pojawienie się pąków kwiatowych także ułatwia ocenę, które pędy borówki należy usunąć. Wtedy cięcie można wykonać aż do momentu nabrzmiewania pąków kwiatowych.

Przed zabiegiem cięcia wykonaj przegląd swoich narzędzi

Przycinanie borówki amerykańskiej można wykonać za pomocą standardowego sekatora lub nożyc ogrodniczych. Dzięki temu, że to niskie krzewy, nie wymagają zastosowania sekatorów na wysięgnikach i tym podobnych udogodnień.

Przed cięciem borówki należy zdezynfekować ostrza narzędzi za pomocą alkoholu albo środka odkażającego, ponieważ na ich krawędziach pojawiają się bakterie i zarodniki grzybów. A rana po cięciu jest dla nich jak otwarta brama.  

r e k l a m a

Jakich korzyści dostarcza systematyczne przycinanie borówki?

  • Prześwietlenie krzewu. Zapewnienie optymalnego doświetlenia pędów umożliwia uzyskanie wysokiej jakości jagód. Warunkuje także ich równomierne dojrzewanie.
  • Selekcja pędów. Przycinanie gałęzi nadmarzniętych borówki, porażonych przez choroby, nie dających szans na wydanie wartościowych owoców. Pozostawienie najwartościowszych pędów i ich systematyczna rotacja (usuwanie starszych, wyowocowanych pędów i zastępowanie ich młodymi, produktywnymi przyrostami).
  • Przewietrzenie plantacji. Zapobiega gromadzeniu się wilgoci i obniża ryzyko występowania chorób (np. zgorzeli pędów).
  • Lepsza penetracja cieczy opryskowej, wyższa skuteczność zabiegów ochrony roślin.
  • Ułatwienie pielęgnacji gleby dzięki wycinaniu pokładających się, zewnętrznych gałęzi.
  • Utrzymanie krzewów na przeznaczonej dla nich przestrzeni. Ma to szczególne znaczenie w towarowych ogrodach borówkowych, w których sadzi się krzewy co 0,8-1 m w rzędzie. Prawidłowe cięcie borówki zapobiega nachodzeniu na siebie sąsiednich roślin. W ogrodach amatorskich, w których krzewy sadzone są co ok. 1,5 m, ma to mniejsze znaczenie.

oprac. Natalia Marciniak-Musiał, fot. pixabay

 

Widziałeś już nasze video ""Nie będziemy umierać w ciszy". Rolnicy będą protestować w w całej Polsce"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a