Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ćma bukszpanowa atakuje. Jak ją zwalczyć?

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Dom i Ogród
Ćma bukszpanowa atakuje. Jak ją zwalczyć?
Dom i Ogród ogród
Data publikacji 07.05.2022r.

Gąsienice na bukszpanie mogą się pojawiać już wiosną i powodują niekiedy całkowite ogołocenie krzewu oraz że obumierają całe szpalery żywopłotów bukszpanowych. Jak uratować bukszpan przed atakiem tego szkodnika?

Instytut Ochrony Roślin informuje, że w Wielkopolsce rozpoczęła się inwazja ćmy bukszpanowej. 


Jak wygląda ćma bukszpanowa?

Jeśli u sąsiada za płotem marnieją bukszpany, można być pewnym, że podobna sytuacja wydarzy się także u nas. Bardzo prawdopodobnie oznacza to, że pojawiła się w nich ćma bukszpanowa.

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) jest relatywnie nowym i mało znanym w Polsce motylem, którego obawiają się miłośnicy bukszpanów. Owady silnie obgryzają liście i stanowią ogromne zagrożenie. Ćma bukszpanowa potrzebuje tylko kilku dni, aby zniszczyć całą roślinę.

Imago, czyli dorosły osobnik tego motyla mierzy około 4 cm (przy rozłożonych skrzydłach), jest biały bądź brązowy, ale nie jest szkodnikiem.

Owad głęboko wewnątrz krzewów składa jaja na spodniej stronie liści, z których wylęgają się larwy ćmy bukszpanowej. Te następnie przekształcające się w jasnozielone i brązowo paskowane bardzo żarłoczne gąsienice. To stadium zjada całe liście wraz z młodymi pędami.

Przepoczwarzają się w kokonach zbudowanych z dwóch sklejonych ze sobą przędzą liści bukszpanu. W ciągu roku ćma bukszpanowa może mieć nawet cztery pokolenia.

Dorosłe ćmy bukszpanowe latają nocą, zwłaszcza w pogodne dni. W poszukiwaniu partnera lub partnerki oraz bukszpanów, czyli roślin żywicielskich, potrafią przelecieć dystanse do około 10 km.

r e k l a m a

Objawy żerowania ćmy bukszpanowej

W wyniku żerowania gąsienic ćmy bukszpanowej na krzewach bukszpanu powstają tzw. gołożery, czyli pozbawione liści pędy pokryte przędzą. Doprowadza to w konsekwencji do zamierania rośliny. Co więcej, owad ten w krótkim czasie może doprowadzić do zniszczenia wszystkich krzewów bukszpanu w ogrodzie i w okolicy.

Jak zwalczać ćmę bukszpanową?

Aby zwalczyć gąsienice ćmy bukszpanowej możemy zastosować kilka sposobów przeciwdziałającym jej pojawom. Warto pamiętać, że samice składają jaja w wewnętrznej części krzewu, dlatego jeśli będziemy chcieli się ich pozbyć w mechaniczny sposób, należy dokładnie „przeczesać” roślinę.

Są to m.in.:

  1. lustracja krzewów, co około 10 do 14 dni w trakcie sezonu – zaobserwowane na liściu lub krzewie jaja lub gąsienice należy ręcznie ściągnąć, a zniszczone części roślin oddzielić i spalić.
  2. zastosowanie różnego rodzaju pułapki, np. tablice lepowe lub wabienie za pomocą feromonów płciowych, na które reagują samce. Tak schwytane samce nie mają możliwości kopulacji z samicami. Pułapki feromonowe umożliwiają kontrolowanie rozwoju szkodnika. Pułapki są wielosezonowe, a feromon jest wymienny i działa 4-6 tygodni. Po tym czasie należy wymienić go na nowy.
  3. zwalczanie biologiczne lub chemiczne, przy użyciu specjalnych i ekologicznych preparatów, np. Lepinox Plus (stosowany powierzchniowo) lub Dipel o takim samym działaniu i zastosowaniu.

Środek jest bezpieczny dla ludzi i środowiska, a w swoim składzie zawiera bakterię Bacillus thuringiensis, która działa żołądkowo (poprzez wytworzenie krystalicznych białek) na szkodnika. W ciągu 72 godzin od jej spożycia gąsienice giną, a po jakimś czasie kurczą się i czernieją.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Fot. Pixabay

 

Widziałeś już nasze video "Opolagra 2022 w Kamieniu Śląskim. Zobacz najnowsze maszyny rolnicze"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a