Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Co warto wiedzieć o szpalerowej uprawie drzew owocowych?

Małgorzata Wyrzykowska
Kategoria: Dom i Ogród
Co warto wiedzieć o szpalerowej uprawie drzew owocowych?
Dom i Ogród Ogród
Data publikacji 17.09.2022r.

Nim zdecydujemy się na tę formę uprawy, musimy wziąć pod uwagę wymagania poszczególnych gatunków. Każdy z nich preferuje inną glebę, nasłonecznienie czy poziom wód gruntowych.

Obfitego plonu możemy się spodziewać po morelach, brzoskwiniach, gruszach czy wiśniach, jeśli posadzimy je w miejscu osłoniętym i nasłonecznionym. Najlepsze stanowisko to południowa, południowo-wschodnia czy południowo-zachodnia część ogrodu. Dla odmiany jabłonie preferują wilgotną glebę i dostęp dużej ilości powietrza, co wyklucza sadzenie ich przy ścianach albo litych ogrodzeniach. To dobre miejsce np. dla gruszy.

r e k l a m a

Prowadzenie uprawy szpalerowej wymaga od sadownika szczególnej pielęgnacji 

Uprawa szpalerowa może mieć różną formę, która zależy nie tylko od naszego upodobania, lecz także rozplanowania pod kątem warunków, w których najlepiej będą się czuły dane drzewa. Prowadzenie uprawy szpalerowej wymaga od sadownika szczególnej pielęgnacji i wielu związanych z tym zabiegów, ale jest to o tyle wygodna forma, że drzewa i owoce mają taki sam dostęp do światła słonecznego, szybko obsychają po deszczach, co ogranicza występowanie chorób grzybowych. Niestety, z tych drzew zbierzemy nieco mniej owoców, ale będą lepszej jakości. Dodatkowo, drzewa w uprawie szpalerowej bardzo ładnie się prezentują, szczególnie podczas kwitnienia. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że ten system uprawy generuje koszty. Słupy, druty, które należy rozpiąć między słupami i to w niewielkich odległościach, by można było każde piętro rozpiąć. A rozpinanie należy rozpocząć niemal od czasu posadzenia drzewka. Najlepiej do tej metody uprawy wybierać drzewka 1–2-letnie bez bocznych pędów.

Pielęgnacja uprawy szpalerowej

W jednej z metod uprawy szpalerowej (tzw. espalier niski lub wysoki) pęd główny przycinamy kilka centymetrów nad oczkiem od pierwszego poziomo rozpiętego drutu, przeciętnie ok. 45 do 60 cm nad ziemią. Drzewko wypuści pędy, z których jeden przywiązujemy do pionowego palika a dwa pozostałe rozkładamy poziomo i przywiązujemy do drutu, pozostałe usuwamy. W kolejnym roku pęd główny przycinamy kilka cm nad oczkiem wystającym nad drugim poziomym drutem, na wysokości ok. 50 cm nad pierwszym piętrem. Pozostałe pędy, jeśli zbytnio się rozrosły, skracamy o ok. ¼. Pędy boczne podobnie jak pędy pierwszego piętra przyginamy i przywiązujemy do poziomego drutu, tworząc drugie piętro. Wszystkie pędy wzdłuż bocznych gałęzi ścinamy za 3–4 liściem tworząc krótkopędy. Po utworzeniu oczekiwanej ilości pięter, co zależy od odmiany i siły wzrostu, odcinamy wierzchołek pędu głównego. Usuwamy także wszystkie gałązki, które wyrastają poniżej pierwszego piętra a zimą regularnie przycinamy nadmiernie rozrośnięte pędy oraz te, które rosną w stronę środka międzyrzędzi, czyli nadajemy drzewko pożądaną formę poprzez regularne przycinanie.

r e k l a m a

Rosnące w szpalerze drzewa owocowe pięknie wyglądają szczególnie podczas kwitnienia

  • Rosnące w szpalerze drzewa owocowe pięknie wyglądają szczególnie podczas kwitnienia

Formowanie szpalerów

Najłatwiejsze jest formowanie szpalerów swobodnych, gdzie rosną drzewka o konarach rosnących w płaszczyźnie rzędu, ale trudniejsze jest kształtowanie innych form. Wśród nich jest wrzeciono płaskie, w budowie którego ważną rolę spełnia przewodnik i dwa konary rosnące w płaszczyźnie albo forma kandelabra, czyli o koronie w kształcie litery "U" lub bardziej rozbudowanej. Niezależnie, na jaką formę się zdecydujemy, prowadzenie takiego sadu jest zadaniem wymagającym wiele cierpliwości i pracy. Po uformowaniu drzew nie można pozostawić ich samym sobie, bez systematycznego cięcia. Szybko straciłyby swój pokrój i zaczęłyby stwarzać problemy trudne do wyeliminowania. Ważne jest także dbanie o właściwe nawożenie.

Małgorzata Wyrzykowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 37/2022 na str. 27.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a