Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Co warto zrobić w ogrodzie zimą? Podpowie Ci kalendarz biodynamiczny na grudzień 2022

Małgorzata Wyrzykowska
Kategoria: Dom i Ogród
Co warto zrobić w ogrodzie zimą? Podpowie Ci kalendarz biodynamiczny na grudzień 2022
Dom i Ogród Ogród
Data publikacji 01.12.2022r.

W dni z temperaturami powyżej zera, w czasie bezśnieżnym, możemy przekopywać rabaty i zagony w warzywniku zaprawione wcześniej kompostem lub obornikiem, pozostawiając wysztorcowane skiby. Dlaczego warto to zrobić?

Szczególnie jest to ważne przy glebach ciężkich, które pozostawione w tzw. ostrej skibie zyskają lepszą strukturę, a wiosną łatwo i sprawnie je rozgrabimy.

r e k l a m a

Kiedy nie ma śniegu dołujemy niektóre warzywa

Podczas bezmroźnej i bezśnieżnej pogody dołujemy pory i jarmuż. Układamy je w rowkach jeden obok drugiego i obsypujemy ziemią do takiej wysokości, by części zielone, czyli liście, pozostawały nad powierzchnią. Dodatkowo obsypujemy je liśćmi czy okrywamy stroiszem – wówczas łatwiejsze będzie ich wyjmowanie na bieżące potrzeby. Jeśli przez kilka kolejnych dni panuje temperatura powyżej 6°C, możemy opryskać rośliny przeciwko przędziorkom i ochojnikom Promanalem 60 EC i Paroilem EC, które skutecznie działają na zimujące formy szkodników. Rośliny spryskujemy bardzo dokładnie, a zabieg powtarzamy po około 2 tygodniach.

Zimowa uprawa warzyw? Dlaczego nie!

Można pokusić się o uprawę warzyw pod osłonami. Nie muszą to być szklarnie czy inne wyszukane urządzenia – wystarczy zbity z kilku desek inspekt pokryty szybą lub folią. W nich wysiejmy cebulę, sałatę, roszponkę, jarmuż, wczesną kapustę na młode listki czy rzodkiewkę. Będą smakowały niczym nowalijki. Gdy spodziewane są duże spadki temperatur, przykrywajmy matą słomianą czy innym materiałem.

Warto wybrać się do ogrodu po pędy malin, które są doskonałe na zimowe herbatki, tak jak listki poziomek. W starych brytfankach lub innych płytkich naczyniach posadźmy kilka rozłogów mięty i przykryjmy warstwą ziemi, a niebawem ukażą się pędy i pokryją listkami, z których sporządzimy herbatki.

r e k l a m a

Zimolubne należy czasem podlać

Nie zapominajmy o roślinach zimo­zielonych, które co pewien czas w dni bezmroźne należy obficie podlać, a także roślinach przeniesionych na okres zimowy do pomieszczeń – one też wymagają regularnego, lecz skąpego podlewania.

W piwnicach czy innych pomieszczeniach, w których przechowujemy kłącza, karpy czy cebule, sprawdzamy ich stan, odrzucając chore bądź uszkodzone. W ogrodzie sprawdzamy stan osłon i w razie uszkodzeń naprawiamy.

.

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 48/2022 na str. 53. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "Rolnikom będzie trudniej uzyskać dotacje na maszyny! Dlaczego? Odpowiedź w nowym TPR"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a