Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Dziś Dzień Babci, jutro Dzień Dziadka - wybierz dla nich idealnego kwiatka

Małgorzata Wyrzykowska
Kategoria: Dom i Ogród
Dziś Dzień Babci, jutro Dzień Dziadka - wybierz dla nich idealnego kwiatka
Dom i Ogród dom
Data publikacji 21.01.2023r.

Czym obdarować babcię i dziadka w tym szczególnym dniu? Kupmy kwiaty, niech rozweselą babciom i dziadkom szare i ponure zimowe dni. Najlepszym wyjściem będzie zakup rośliny doniczkowej kwitnącej zimą: azalii, sępolii, czyli fiołka afrykańskiego, czy cyklamena perskiego. A może wprowadzimy odrobinę inwencji i naszych bliskich obdarzymy bardziej nietuzinkowym kwiatem?

Kwiat niebanalny, a więc gardenia

Gardenia jaśminowa jest rośliną cenioną ze względu na piękne kwiaty, dekoracyjne, błyszczące liście, a także na porę kwitnienia przypadającą na styczeń – luty. To staromodna roślina, pięknie kwitnąca i łatwa w uprawie. Połyskujące, ciemne, wiecznie zielone liście przypominają liście kamelii, ale są mniejsze i delikatniejsze. Roślina może poszczycić się pojedynczymi półpełnymi lub pełnymi białymi kwiatami osiągającymi do 10 cm średnicy.

Wymaga stanowiska jas­no oświetlonego. Zimą pozwalamy, by padało bezpośrednio na nią światło słoneczne. Podczas wiązania pąków lubi temperaturę około 16°C, podczas kwitnienia odpowiednia jest temperatura pokojowa. Podlewamy ją umiarkowanie miękką, letnią wodą. Aby nadać jej lub utrzymać ładny pokrój, późną zimą lub wczesną wiosną przycinamy łodygi. W dobrych warunkach przetrwa wiele lat.

Gardenia znajduje wielu zwolenników także zimą. Będzie świetnym kwiatowym prezentem dla babci lub dziadka

  • Gardenia znajduje wielu zwolenników także zimą. Będzie świetnym kwiatowym prezentem dla babci lub dziadka

r e k l a m a

Pachnące girlandy jaśminu

Jaśmin jest rośliną pnącą o niesamowitym zapachu kwiatów. Zimą i wios­ną z kątów liści w pobliżu końców pędów wyrastają duże grona rurkowatych kwiatów, które na końcach otwierają się na kształt małych gwiazdek. Pąki, rurki kwiatów, a czasem też płatki są od spodu ciemnoróżowe.

Jaśmin preferuje jasne stanowisko z bezpośrednim dostępem słońca przez pewien czas. Bardzo dobrze rośnie, gdy w pomieszczeniu panuje temperatura w okolicy 10–18°C. W okresie wzrostu pamiętajmy, by utrzymywać wilgoć w glebie. Zimą wierzchnia warstwa podłoża powinna wysychać do następnego podlewania. Po zawiązywaniu się pączków kwiatowych i podczas kwitnienia musimy pamiętać o zasilaniu nawozami potasowymi przeznaczonymi dla kwitnących roś­lin doniczkowych. Aby pobudzić roślinę do obfitego kwitnienia, latem ścinamy starsze łodygi, a nowe pędy owijamy wokół podpór.

Inne kwiaty znane i lubiane przez wielu

Storczyki, inaczej orchidee, są niezmordowane w kwitnieniu i to niezależnie od odmiany – czy będą to mieszańce cymbidium, czy najłatwiejszy w uprawie amatorskiej falenopsis, inaczej zwany ćmówką.

Kwiaty storczyków są bardzo zróżnicowane pod względem kształtu, rozmiaru i koloru, zawsze jednak składają się z sześciu części: trzy z nich stanowią właściwe płatki, część najwyższa i dwie najniższe są działkami kielicha. Dwa wyższe płatki są zwykle większe niż działki kielicha, natomiast najniższy płatek, zwany wargą, jest zawsze innego rozmiaru i koloru niż pozostałe. Storczyki dorastają do 60 cm. Przesadzamy je, gdy korzenie lub kępy pseudobulw zaczynają wyrastać z doniczki. Storczyki wymagają dobrej wentylacji pomieszczenia. By zapewnić właściwą wilgotność, doniczkę ustawia się na tacy wypełnionej kamykami, by nie stała w wodzie, gdyż bulwy mogą zacząć gnić. Liście trzeba regularnie spryskiwać wodą.

Dziś Dzień Babci, jutro Dzień Dziadka - wybierz dla nich idealnego kwiatka

  • Jaśmin zakwitnie zimą białymi „gwiazdami” i roztoczy w pomieszczeniu oszałamiający zapach

fot. Małgorzata Wyrzykowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 3/2023 na str. 50. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: gdzie jest cukier?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a