Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Grusze azjatyckie - jakie mają wymagania pod uprawę?

Małgorzata Wyrzykowska
Kategoria: Dom i Ogród
Grusze azjatyckie - jakie mają wymagania pod uprawę?
Dom i Ogród Ogród
Data publikacji 12.11.2022r.

W Azji uprawiane są od tysięcy lat, sadzono je w przydomowych ogrodach. Obecnie na skalę towarową są uprawiane m.in. w Stanach Zjednoczonych i Australii. W Europie znane są już we Francji, w Niemczech, Szwajcarii, a także we Włoszech. Pierwsze szlaki zostały przetarte i zdobywają uznanie również u polskich sadowników.

Te drzewa w odpowiednich warunkach mogą owocować nawet przez 200 lat! Dają owoce o dużej zawartości składników odżywczych oraz innych związków o znaczeniu prozdrowotnym. Polecane są dla diabetyków ze względu na niską kaloryczność. Ograniczają również poziom glukozy we krwi.

r e k l a m a

Jakie stanowisko pod gruszę azjatyckie jest najlepsze?

Wymagają starannego wyboru stanowiska które zapewni im dobre nasłonecznienie. Najlepsza dla grusz azjatyckich jest gleba przepuszczalna, bogata w próchnicę i głęboko uprawiona. Gleby o wysokim poziomie wód gruntowych nie nadają się do ich uprawy. Nie powinno się również sadzić drzew po zlikwidowanym sadzie jabłoniowym oraz gruszowym z uwagi na zmęczenie gleby. Ogólnie grusze azjatyckie wolą rejony ciepłe, ale istnieją już odmiany wywodzące się od gruszy ussuryjskiej, które są odporne nawet na surowe zimy.

Kupując materiał nasadzeniowy należy zwracać uwagę, na jakiej podkładce został szczepiony. Najlepsze są egzemplarze szczepione na siewce gruszy kaukaskiej. Wchodzą szybciej w okres owocowania, najczęściej w 2–3 roku po posadzeniu, owocują bardzo obficie i rosną stosunkowo słabo. Czasami wymagają przerzedzania zawiązków. Zbyt duża ich ilość prowadzi do drobnienia owoców. Można spotkać również grusze szczepione na pigwie, lecz te słabiej owocują.

Polecany jest jesienny termin sadzenia z uwagi na większy wybór odmian i dobre warunki wilgotnościowe sprzyjające lepszemu ukorzenianiu. W zależności od siły wzrostu, grusze sadzi się w różnych odległościach. Odstęp między rzędami powinien wynosić ok. 4 m, natomiast w rzędzie 2,5 m przy silnie rosnących odmianach, 2 m przy odmianach umiarkowanie rosnących.

Bez względu na termin sadzenia drzewka przycinamy na przedwiośniu. Zazwyczaj zakupione drzewka nie mają rozgałęzień, a zatem należy je przyciąć na wysokości ok. 80 cm, ale nim się je skróci, trzeba sprawdzić czy poniżej cięcia znajduje się wystarczająca ilość pąków (5–6), potrzebnych do uformowania korony. Jeśli jest ich za mało, miejsce cięcia należy przesunąć w górę lub gdy dużo, obniżyć. Formowanie w kolejnych latach przeprowadza się na takich samych zasadach jak u odmian tradycyjnych.

Jakie odmiany grusz z Azji sprawdzą się w Polsce?

W warunkach klimatycznych naszego kraju najlepiej nastawić się na uprawę odmian wczesnych i średnio wczesnych. Pod koniec sierpnia dojrzewa Shinsui. Drzewo rośnie średnio silnie. Owoce są średnie o złotobrązowej skórce, bardzo smaczne, miąższ o małej zawartości komórek kamiennych. W tym samym czasie dojrzewa Kosui. Drzewo rośnie średnio silnie. Atutem tej odmiany jest późne kwitnienie, dzięki czemu kwiaty nie ucierpią podczas wiosennych przymrozków. Rodzi owoce średniej wielkości, lekko spłaszczone, o skórce lekko ordzewionej, miąższ bardzo słodki i bardzo soczysty.

Pod koniec sierpnia dojrzewa Shinseiki, która tworzy średnio silnie rosnące drzewo. Tę odmianę cechuje wysoka plenność a co za tym idzie, należy ograniczać ilość zawiązków do dwóch na krótkopędzie. Rodzi owoce kuliste, średniej wielkości, o gładkiej skórce, miąższ kruchy i soczysty, ale mało słodki.

Średnio wczesna Hosui tworzy silną koronę. Rodzi owoce duże, kuliste o złotobrązowej skórce z widocznymi białymi przetchlinkami. Miąższ soczysty, smaczny, słodki i drobnoziarnisty.

Najbardziej cenioną odmianą na świecie jest Nijisseiki. Drzewa rosną słabo tworząc rozłożystą koronę. Owoce średniej wielkości z tendencją do drobnienia, kuliste, o skórce żółtozielonej. Miąższ bardzo soczysty, kruchy, prawie pozbawiony komórek kamiennych.

Chorujo to grusza o średniej porze dojrzewania, silnym wzroście i rozłożystej koronie. Owoce kulisto-spłaszczone o brązowej twardej skórce. Owoce smaczne, o wysokiej zawartości cukrów.
Grusza azjatycka odmiany Hosui z widocznymi wyraźnie białymi przetchlinkami

  • Grusza azjatycka odmiany Hosui z widocznymi wyraźnie białymi przetchlinkami

fot. Małgorzata Wyrzykowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 45/2022 na str. 21. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a