Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jak powiększyć kolekcję odmian krzewów owocowych w swoim ogrodzie?

Małgorzata Wyrzykowska
Kategoria: Dom i Ogród
Jak powiększyć kolekcję odmian krzewów owocowych w swoim ogrodzie?
Dom i Ogród Ogród
Data publikacji 25.09.2022r.

Wielu marzy o powiększeniu kolekcji ciekawych krzewów owocowych, ale nie wie, jak to zrobić. Są na to sposoby – rozmnażanie wegetatywne i generatywne.

Wielu marzy o powiększeniu kolekcji ciekawych krzewów owocowych, ale nie wie, jak to zrobić. Są na to sposoby – rozmnażanie wegetatywne i generatywne.

r e k l a m a

Hodowla rokitnika i aronii 

Są krzewy, które można rozmnażać przez wysiew nasion, czyli generatywnie. Należą do nich: aronia, poziomka, rokitnik, świdośliwa czy dereń. Co prawda, siewki różnią się nieco od siebie, ale generalnie zmienność osobnicza jest niewielka. Jednak nasiona muszą przejść okres spoczynku, czyli wymagają stratyfikacji. Polega to na kilkumiesięcznym schłodzeniu. Oczyszczone nasiona miesza się z wilgotnym piaskiem, a następnie naczynie (najlepszy jest słoik z wywierconymi otworami w zakrętce) z nasionami umieszcza w lodówce, gdzie pozostaną przez kilka miesięcy. W marcu wysiejemy je do skrzyneczek, a gdy siewki podros­ną, przepikujemy je do doniczek. Warto pamiętać, że nasiona o grubej skorupce wykiełkują dopiero po dwóch latach, co oznacza, że te, które nie wykiełkowały, wędrują ponownie do lodówki na kolejną zimę.

Druga sprawa to rokitnik, który jest rośliną dwupienną i dopóki rośliny nie zaczną owocować, nie ma możliwości sprawdzenia, czy to męski, czy żeński osobnik. Po zaowocowaniu męskie okazy usuwamy, pozostawiając około 1 sztuki na 10 żeńskich.

Rozmnażanie wegetatywne

O wiele łatwiejszą metodą jest rozmnażanie wegetatywne. Rośliny rozmnażane wegetatywnie powtarzają cechy mateczne. Większość krzewów można rozmnażać jesienią przez sadzonki zdrewniałe, czyli sztobry, którymi są 10-centymetrowe odcinki pędów jednorocznych o średnicy ołówka. Najłatwiej ukorzeniają się porzeczki (czarna lepiej od czerwonej i białej) oraz wino­rośl. Najtrudniej agrest, aronia, borówka wysoka i jagoda kamczacka. Te krzewy należy zacząć ukorzeniać we wrześniu, im wcześniej, tym lepiej. Należy stworzyć im odpowiednie warunki, czyli dobrze i głęboko uprawioną pulchną glebę o średnim uwilgotnieniu. Dobrze jest zastosować preparat ukorzeniający, a borówkę wysoką ukorzeniać w kwaśnym torfie. Sztobry powinny mieć minimum jeden dobrze wykształcony pąk – ten szczytowy. Do rozmnażania przez sztobrowanie możemy wykorzystać pędy, które przycinaliśmy podczas cięcia odmładzającego, pielęgnacyjnego czy prześwietlającego.

Wczes­na jesień jest także odpowiednim terminem do rozmnażania przez sadzonki wierzchołkowe jeżyn i czarnych malin. Wierzchołki młodych pędów są jasne, lekko nabrzmiałe, wystarczy włożyć je pionowo do wywierconego w glebie otworu, dokładnie ucisnąć ziemię i obficie podlać. Często takie wierzchołki leżące na ziemi ukorzeniają się same, a wtedy wiosną wykopujemy je z bryłą ziemi i sadzimy w miejscu docelowym.

Z sadzonek korzeniowych rozmnażamy roś­liny, które wytwarzają odrosty korzeniowe w pobliżu rośliny matecznej. Te nawet słabe czy przycięte podczas prac pielęgnacyjnych przyjmują się w nowym miejscu bez problemu. Tym sposobem możemy rozmnażać świdośliwę czy maliny lub jeżynę sztywnołodygową. Inną metodą jest rozmnażanie przez sadzonki korzeniowe. Korzenie rośliny matecznej o grubości ołówka tniemy na 15-centymetrowe odcinki i sadzimy poziomo w miejscu stałym na głębokość około 5 cm. Przysypujemy kompostem zmieszanym z ziemią 1: 1, podlewamy, a miejsce zaznaczamy. Wiosną ze śpiących oczek wyrosną młode pędy.

Wszystkie rośliny przeznaczone do rozmnażania muszą być zdrowe, bez śladów chorób czy żerowania szkodników (w przypadku np. czarnej porzeczki może wystąpić wielkopąkowiec), bo przeniesiemy choroby i szkodniki na nowo powstałą plantację.

r e k l a m a

Jednymi z krzewów rozmnażanych wegetatywnie są porzeczki kolorowe i czarne. Sztobry wsuwamy do ziemi w szparę zrobioną szpadlem tak głęboko, aby nad poziomem ziemi wystawał jeden, najwyżej położony pąk

  • Jednymi z krzewów rozmnażanych wegetatywnie są porzeczki kolorowe i czarne. Sztobry wsuwamy do ziemi w szparę zrobioną szpadlem tak głęboko, aby nad poziomem ziemi wystawał jeden, najwyżej położony pąk

fot. Małgorzata Wyrzykowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 38/2022 na str. 60.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a