Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jak przygotować podwyższone grządki w ogrodzie?

Jak przygotować podwyższone grządki w ogrodzie?
Dom i Ogród ogród
Data publikacji 07.08.2022r.

Ciekawą alternatywą dla klasycznych ogródków są tzw. podwyższone grządki. Jak przygotować ogród w skrzyniach?

Jakie zalety maja rabaty wzniesione?

Warzywniak w skrzyniach pozwala na uzyskanie większych plonów z powierzchni. Wiąże się to z faktem, że w takiej sytuacji zazwyczaj gęściej wysiewamy warzywa.

Konstrukcja wyniesionych grządek może także pozwolić nam odpowiednio uporządkować i zaaranżować przestrzeń w ogrodzie. Poprzez odpowiednie ozdobienie samych skrzyń, możemy także taki warzywniak potraktować jako dodatkowy element dekoracyjny w ogrodzie czy tarasie.  Kolejna istotna zaleta to lepszy dostęp do warzyw i łatwiejsza ich pielęgnacja, co ma znacznie zarówno przy gliniastej glebie oraz kiedy mamy problemy ze schylaniem się. To rozwiązanie może się okazać strzałem w dziesiątkę zwłaszcza dla starszych osób, które mają ograniczone możliwość ruchowe, ale dalej chciałyby zajmować się ogrodem.

r e k l a m a

Jak samodzielnie przygotować ogród w skrzyniach?

Wykonanie podwyższonych rabat nie jest skomplikowane i większość z nas jest w stanie samodzielnie je przygotować. Przy przygotowaniu warto pamiętać, aby wnętrze skrzyni wyłożyć siatką o drobnych oczkach. To zabezpieczy nasze uprawy przed gryzoniami. Należy zwrócić uwagę także na odpowiedni drenaż. A ten powinien być różny w zależności od miejsca,  gdzie będą znajdować się nasze podwyższone rabaty - inne będzie podłoże w grządkach na tarasie, a inne w tych znajdujących się na ziemi w ogrodzie. 

Rozmiar skrzyni zależy wyłącznie od nas, ale jest to kilka zasad, które warto przestrzegać. Wysokość skrzyni musi być dostosowana do systemu korzeniowego warzyw czy kwiatów, które chcemy uprawiać. W praktyce oznacza to, że grządki muszą mieć co najmniej 20 cm wysokości, ale najlepsza wysokość skrzyni to od 40 do 60 cm.  W zależności od posadzonych warzyw i ziół należy dobrać odpowiednią szerokość skrzyni - będzie ona większa w przypadku np. papryk czy roślin dyniowatych. Co istotne, długość skrzyni na podwyższony ogród nie powinien przekraczać 140 cm.

Do budowy podwyższonych rabat można wykorzystać cegłę lub beton, ale także kompozytowe deski czy drewno odpowiednio zaimpregnowane. Jednak należy pamiętać, aby drewna nie impregnować chemicznymi preparatami, gdyż toksyny mogą następnie przedostawać się do naszych roślin.

r e k l a m a

Co posiać i posadzić w podwyższonych grządkach?

W tak przygotowanych podwyższonych ogrodach możemy uprawiać niemal każde warzywa i zioła. W przypadku warzyw o długim okresie dojrzewania sprawdzą się m.in.:

  • sałata,
  • kapusta,
  • rukola
  • rzodkiewka,
  • a nawet ziemniaki.

Możemy je zbierać kilka razy w roku. Warto zaopatrzyć się w odmiany w mniejszej wersji niż te tradycyjne. Poza tym warto posiać także szczypiorek, koperek, pietruszkę, marchewkę czy nawet pomidory. Podwyższone ogrody to także dobre miejsce do uprawy pomidorów koktajlowych.

Przeczytaj także:
Jak samemu zrobić huśtawkę ogrodową?
Zrób to sam – jak zbudować szklarnię ze starych okien?
DIY: budka lęgowa dla ptaków. Jak zrobić ją samemu? 

Kamila Berthold
fot. unsplash

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a