Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jak samemu zrobić huśtawkę ogrodową?

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Dom i Ogród
Jak samemu zrobić huśtawkę ogrodową?
Dom i Ogród DIY
Data publikacji 15.05.2021r.

Chcesz zostać bohaterem we własnym domu i sprawić radość dzieciakom? A może majsterkowanie jest Twoim hobby? Polecamy podjąć się wykonania huśtawki na zasadzie zrób to sam. Jak wykonać najprostszą huśtawkę ogrodową? Poniżej znajduje się krótka instrukcja.

Relaks i odpoczynek latem na własnoręcznie zrobionej wiszącej huśtawce na pewno będzie wyjątkowy. Dość łatwo można znaleźć wiele inspiracji na oryginalne, jak i zwyczajne wzory huśtawek, które można wykonać metodą DIY (ang. do it .youself), czyli na zasadzie zrób to sam.
Wszystko zależy od naszej kreatywności, chęci do pracy i zacięcia. Można zrobić huśtawki przy niskim nakładzie fiannsowym, ale i takie na których nie będziemy oszczędzać. Naprawdę jest w czym wybierać – zarówno na polskich, jak i zagranicznych portalach. W serwisie YouTube znajduje się wiele filmików instruktażowych. A jeżeli potrzebujemy inspiracji to można jej szukać na serwisie typu Printerest.

r e k l a m a

Co jest potrzebne do samodzielnego wykonania huśtawki ogrodowej?

Trochę wolnego czasu, podstawowych umiejętności stolarskich, troszkę pieniędzy, jeśli potrzebujemy gotowych półfabrykatów oraz narzędzi. A satysfakcja z takiego majsterkowania gwarantowana.
 
W sklepach są dostępne elementy, które można dostosować do własnych potrzeb. Najprościej zrobić huśtawkę drewnianą z metalowymi elementami łączącymi. Z dostępnością drewna nie powinno być problemu, łatwo je także obrabiać.

Do potrzebnego wyposażenia należą:
 • drewniane kantówki,
 • siedzisko,
 • łańcuchy metalowe lub bardzo wytrzymałe liny,
 • kotwy i haki,
 • młotek,
 • poziomnica,
 • wkrętarka,
 • szlifierka,
 • piła,
 • papier ścierny,
 • impregnat, dobry lakier albo farba do drewna.
Najlepiej użyć drewna, które jest suche na odpowiednim poziomie – suszone lub sezonowane ok. roku pod zadaszeniem. Następnie należy wszelkie drewniane elementy zaimpregnować, wyszlifować i pomalować.

r e k l a m a

Na belce nośnej warto na starcie wyznaczyć otwory na haki i umieścić w nich haki poprzez dokręcenie. Kantówki, które posłużą za nogi naszej konstrukcji – naciąć i rozstawić w trójkąt na szerokość 1,5-2 metrów i o tym samym kącie. Od naszych preferencji zależy na jakiej szerokości rozstawić „nogi”, wszystko zależy od tego czy nasza huśtawka będzie dopasowane do jednej osoby czy większej ilości. Tak połączone elementy wzmocnić za pomocą wsporników (np. krótkich kołków) i kotew. Na samym końcu zawiesić siedzisko. Tę stronę belki, którą wkopiemy w ziemię warto zabezpieczyć masą bitumiczną.

Zadbaj o bezpieczeństwo dzieci korzystających z huśtawki ogrodowej

To jaki rodzaj huśtawki i kształt wybierzemy zależy od naszej wizji. Jeśli wybieramy huśtawkę, która miałaby wisieć na drzewie, trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. Gałąź powinna być zdrowa, o średnicy minimum 20 cm (powyżej 8 cali) i na wysokości co najmniej metra. Dzieci użytkujące huśtawki nie są zbyt ostrożne, ważne więc, aby znajdowała się ona kilka metrów od obiektów. Także warto zastanowić się and zakupem gotowego siedziska jeśli użytkownikami będą dzieci. Powinny one charakteryzować się oparciem dla kręgosłupa i zabezpieczeniami przed wypadnięciem.

Jeżeli oprócz dzieci huśtawkę będą używać także dorośli, należy przewidzieć obciążenie jakie będzie działało na wytrzymałość obiektu. Tutaj dużą rolę odgrywają łańcuchy albo linki, która warto odpowiednio zapętlić , tak aby się nie przecierała.
 
Życzymy powodzenia i cierpliwości!

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a