Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jak uprawiać roszponkę w ogrodzie?

Małgorzata Wyrzykowska
Kategoria: Dom i Ogród
Jak uprawiać roszponkę w ogrodzie?
Dom i Ogród Ogród
Data publikacji 30.07.2022r.

Zwana jest również roszpunką. To bardzo wartościowe zimowe warzywo do łatania dziur na warzywnych zagonach, które doskonale rośnie w naszych warunkach klimatycznych i jest prawie bezobsługowe.

Uprawa roszponki w przydomowym ogrodzie: jakie stanowisko wybrać?

Roszponka preferuje gleby średnio żyzne, zasobne w wapń. Do uprawy na przezimowanie warto wybierać stanowiska osłonięte od wiatrów i nasłonecznione. Można ją uprawiać po wszystkich roślinach warzywnych, nawet tych zbieranych w sierpniu.

r e k l a m a

Jak prawidłowo wysiać roszponkę?

Jeśli wysiejemy roszponkę na przełomie lipca, to już w październiku rozpoczniemy jej zbiór, natomiast wysianą na początku września zaczniemy zbierać w marcu. Nasiona wysiewamy w rzędach co 15 cm na głębokość nie większą niż 1,5 cm. Gdy pojawią się 3–4 liście, rośliny przerywamy, usuwając najsłabsze i pozostawiając co 10 cm do dalszej uprawy. Jest to roślina, która nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Ważne jest jedynie niszczenie chwastów i częste spulchnianie gleby, szczególnie po obfitych deszczach, by nie dopuścić do zaskorupiania.

Roszponkę można zbierać przez całą zimę

Roszponka jest wytrzymała na niskie temperatury i dopóki nie wystąpią zbyt duże mrozy, można ją zbierać przez całą zimę. W celu ułatwienia zbioru, także zimą, zagon przykrywa się materiałem zabezpieczającym lub nakłada ramę z obciągniętą formą (tzw. ramą wędrowną) albo włókniną.

Roszponka w XIX wieku i na początku XX uważana była za warzywo luksusowe

  • Roszponka w XIX wieku i na początku XX uważana była za warzywo luksusowe

Podczas zbioru wycina się całe rośliny tuż przy ziemi. Zbiór należy zakończyć do końca marca, gdyż podczas słonecznej i ciepłej wiosny rośliny wybiją w pędy nasienne, co dyskwalifikuje plon. Roszponka staje się wtedy twarda, łykowata i niesmaczna. Jeśli pogoda wiosną będzie chłodna, zbiór można zakończyć w kwietniu. Na kwiecień – maj przypada okres jej kwitnienia. Roślina tworzy małe białe kwiatki, które również nadają się do jedzenia, lecz tylko w początkowej fazie. Kilka roślin można zostawić na nasiona.

r e k l a m a

Roszponka - roślina odporna na wszystko, również na ślimaki

Roszponki rosną gęsto, pokrywając ziemię, dzięki czemu utrudniają rozwój chwastów. Warto dodać, że roślina jest odporna na wszystko i nie pada ofiarą nawet ślimaków. Do jesiennej uprawy polecane są odmiany: Coquille de Louvier o liściach owalnych, Verte de Cambrai również o liściach owalnych, Vollhardt 3 Vit o liściach wydłużonych oraz Accent o listkach jajowatych.

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie główne: Pixabay
Zdjęcie w artykule: Małgorzata Wyrzykowska

Widziałeś już nasze video "Rolnikom będzie trudniej uzyskać dotacje na maszyny! Dlaczego? Odpowiedź w nowym TPR"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a