StoryEditorOgród

Jak zbudować karmnik dla ptaków i czym je dokarmiać?

02.01.2020., 13:01h
Zdania w kwestii dokarmiania ptaków zimą są podzielone. Jedni uważają, że w ten sposób pozbawiamy je samodzielności w poszukiwaniu pokarmu, inni wychodzą z założenia, że pomagać trzeba. Jedno jest pewne – ptaki są naszymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami i należy o nie dbać.
Na razie aura jest na tyle sprzyjająca, że nie potrzebują naszej pomocy, ale w każdej chwili temperatura może spaść poniżej zera i mróz skuje ziemię. Nadejdzie taki dzień, że kopny śnieg zakryje rośliny, na których znajdują się nasionka, i znikną resztki ptasiego pożywienia. Wówczas przetrwanie ptaków w tych warunkach będzie zależało od nas. Poza tym dokarmianie ptaków i obserwowanie ich zwyczajów to ogromna przyjemność. 

Czym karmić ptaki?

Termin rozpoczęcia dokarmiania zależy od panującej pogody. Wdrażamy je w momencie, gdy spadnie śnieg lub gdy termometr wskaże wartości poniżej zera. Pamiętajmy, że rozpoczętego dokarmiania nie wolno przerywać podczas chwilowego ocieplenia. W cieplejszych zimowych okresach nie zaprzestajemy uzupełniania karmy, lecz ograniczamy jej ilość. Ptaki szybko przyzwyczajają się do łatwego dostępu do karmy, a jej brak zagraża ich życiu. Do karmnika zazwyczaj wkładamy tłuszcz i wsypujemy ziarno, np. słonecznika, które ptaki bardzo lubią, proso, rozdrobnione orzechy włoskie i laskowe.

Dostępny w sprzedaży pokarm zimowy, składający się głównie z ziaren słonecznika, konopi oraz rozdrobnionych orzechów, przeznaczony jest głównie dla ptaków o mocnych, kruszących dziobach, np. zięby, sikory, trznadla, kowalika, dzięcioła. Z kolei mieszanki dla kanarków czy innych ptaków egzotycznych nadają się dla wróbli, czyżów i mazurków, bo zawierają drobne nasionka.

A gatunkom takim, jak strzyżyk, kos, rudzik, możemy dawać suszone jagody, cząstki owoców, płatki owsiane, suszone mięso (niesolone). Najwygodniej jest zawieszać paski słoniny. Najprościej byłoby wysypywać jedzenie bezpośrednio na ziemię lub parapet, ale będzie ono narażone na psucie czy przysypanie warstwą śniegu. Ponadto na parapet przylecą gatunki przyzwyczajone do obecności ludzi. Dlatego najlepszy jest karmnik.

Domek z butelki

Najpopularniejsze są karmniki w kształcie domków. Wyglądają ładnie, ale są mało praktyczne, gdyż nie można w nich oddzielić karmy od odchodów, a poza tym trudniej jest je czyścić. Jeśli sami zamierzamy skonstruować karmnik, pamiętajmy, by listewki do jego budowy miały gładkie powierzchnie, konstrukcja umożliwiała łatwe czyszczenie i chroniła karmę przed deszczem i śniegiem. Proste i praktyczne są karmniki wykonane z przezroczystego tworzywa, z wyciętymi bocznymi otworami, przez które ptaki wydziobują pokarm. Możemy do tego wykorzystać na przykład butelki po wodzie. Ich dodatkową zaletą jest to, że możemy wsypać dużą ilość pokarmu bez potrzeby jego częstego uzupełniania – w miarę wyjadania pokarm sam się obsuwa.

Nie potrzeba specjalnych umiejętności manualnych, by wykonać taki praktyczny karmnik dla ptaków
  • Nie potrzeba specjalnych umiejętności manualnych, by wykonać taki praktyczny karmnik dla ptaków
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie główne: Pixabay
Zdjęcie w tekście: Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 22:10