Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jakie odmiany sałaty warto wybrać do ogrodu?

Jakie odmiany sałaty warto wybrać do ogrodu?
Dom i Ogród ogród
Data publikacji 24.04.2022r.

Liściowe są spożywane głównie w stanie surowym, a w tej postaci zawierają bardzo dużo przyswajalnych składników pokarmowych, witamin, kwasów organicznych, soli mineralnych oraz makro- i mikroelementów. Dodatkową zaletą jest łatwość w uprawie oraz krótki okres wegetacji, dzięki czemu można je uprawiać, na przykład, w przedplonie, a także między­plonie z ogórkami czy pomidorami.

Olimp może być twój

W ich uprawie możemy stosować metodę siewu wprost do gruntu lub z rozsady oraz pod osłonami, w inspekcie lub w odkrytym gruncie. Do tych uprawianych z siewu bezpośredniego zaliczamy roszponkę, szczaw, szpinak, koper, z siewu lub rozsady uprawiamy różne gatunki sałaty. Do siewu wiosennego wśród warzyw liściowych warto polecić sałatę głowiastą masłową. Sałaty nie należy uprawiać po sałacie, endywii, cykorii.

r e k l a m a

Bardzo dobrym przedplonem są por, cebula, fasola karłowa. Sałata głowiasta masłowa jest najczęściej uprawianym gatunkiem, który tworzy główki o masie około 300 g, złożone z zielonych, miękkich, delikatnych, soczystych liści. Dla powodzenia uprawy niebagatelne znaczenie ma dobór odmian z przeznaczeniem na zbiór wiosenny. Tu zastosowanie znajdą: Bona, Mira, Syrena, Justyna. Wśród odmian głowiastych kruchych, które charakteryzują się soczystymi, kruchymi liśćmi i średnią masą główek od 700 do 1000 g, polecić można Beatę, Sambę i Olimp. Ten gatunek sałaty pod względem plonu przewyższa plon sałaty masłowej. Mamy jeszcze sałatę rozetową, która charakteryzuje się większą wartością niż głowiasta. Popularna jest jej uprawa głównie w stadium młodocianym, gdy liście osiągną długość do 10 cm – bo w tej fazie są najdelikatniejsze. Warto posiać Janę lub Farsę. Polecana rozstawa po przerwaniu bądź flancowaniu to 25 × 25 cm.

Czy mysie uszy mogą kwitnąć?

Roszponka, zwana również roszpunką albo „mysimi uszami”, charakteryzuje się delikatnymi, słodkimi w smaku liśćmi, które są bogate w witaminy i sole mineralne. To roślina, która nie wymaga specjalnych zabiegów, a jej nasiona wysiewamy od początku wios­ny w odstępach co 2 tygodnie, by cieszyć się liśćmi przez dłuższy czas. W okresie letnim robimy przerwę w zasiewach, gdyż roślina ma tendencję do wybijania w pędy kwiatowe, co obniża jej wartość. Rokietta siewna oferuje delikatne liście o smaku lekko orzechowym, zasobne w potas i witaminę C.

r e k l a m a

Nasiona wysiewamy podobnie jak rukoli, czyli co 2 tygodnie, by utrzymać ciągłość zbioru. Oba gatunki należy wysiewać na głębokość nie większą niż 1,5 cm. Zbioru dokonujemy po około 6 tygodniach od wysiewu, zbierając roszponkę jednorazowo, a rukolę jednorazowo bądź wielokrotnie.

Mamuta zjesz ze smakiem

Szpinak i koper to rośliny niezastąpione w kuchni. Obie wysiewamy na głębokość około 1 cm. W przypadku szpinaku odstępy między rzędami powinny wynosić około 20 cm. Koper można wysiewać rzutowo, a także jako roślinę w uprawie współrzędnej z marchwią, pietruszką, cebulą. Jeśli uprawiamy go rzędowo, nasiona wysiewamy w rzędy odległe o 10–30 cm. Szpinak Greta to jedna z polecanych odmian do uprawy przydomowej – odporna na mączniaka, o dużych, gładkich, soczystych liściach. Można go spożywać na surowo, jak i po obróbce termicznej i po przemrożeniu. Asta rośnie szybko i obficie. Ma duże soczyste i gładkie liście, bardzo delikatne w smaku. Doskonałe do jedzenia w stanie surowym w postaci sałatek.

Najbardziej znaną i rozpowszechnioną odmianą jest Matador. Jego liście są duże, soczyste i delikatne w smaku, nadają się jako dodatek do dań mięsnych, sałatek i mrożenia. Olbrzymi Zimowy ma liście duże, karbowane, delikatne w smaku. Doskonały do dań mięsnych, sałatek, a także do mrożenia. Wśród ponad 40 odmian nasion kopru najlepsze rekomendacje otrzymuje Mamut, który ma soczyste i delikatne liście o bogatym aromacie. Superdukat ma liście bogato zielone o mocnym aromacie i tworzy rozetę średniej wielkości. Grenadier tworzy gęstą, wysoko ulistnioną rozetę, a liście wyróżniają się dużymi segmentami i soczystym, szmaragdowym kolorem. Gribovsky jest jedną z lepszych odmian, liście ma duże, ciemnozielone z szarym odcieniem. Warta polecenia jest odmiana Dalej, która jest odporna na szkodniki, w tym mszyce. Liście są zielone i wyglądają jak pokryte woskiem. Szmaragd wyróżnia się na tle innych odmian niezwykłym aromatem, bardzo dużym plonem zielonej masy oraz prawie 50-procentową większą zawartością witaminy C w porównaniu z innymi.

Do najczęściej uprawianych warzyw liściowych należy sałata – zarówno masłowa, jak i krucha

  • Do najczęściej uprawianych warzyw liściowych należy sałata – zarówno masłowa, jak i krucha

Fot. Małgorzata Wyrzykowska
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 16/2022 na str. 103. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "Na ceny warzyw wpływ ma tylko pogoda. "Nikt nie pyta rolnika, jakie poniósł koszty""?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a