Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jakie rośliny osłaniamy na zimę?

Małgorzata Wyrzykowska
Kategoria: Dom i Ogród
Jakie rośliny osłaniamy na zimę?
Dom i Ogród Ogród
Data publikacji 04.12.2022r.

Klimat naszego kraju jest bardzo kapryśny, a już zapowiadają śniegi i mrozy. Wiele roślin uprawianych w ogrodach wymaga okrycia. Zmorą dla nich są zimny, wysuszający wiatr, silny mróz, a także skoki temperatury. Narażone są nie tylko ciepłolubne i zimozielone okazy, lecz także świeżo posadzone młode drzewka i krzewy gatunków odpornych.

Materiał, który wykorzystamy do osłon, musi charakteryzować się dobrą przewiewnością i nie powinien zbytnio chłonąć wilgoci. Warto również zwracać uwagę na estetykę, by osłona mogła stanowić jednocześnie ozdobę.

Otulanie roślin rozpoczynamy dopiero po wystąpieniu jesiennych przymrozków, by same wytworzyły mechanizmy obronne i przyzwyczaiły się do spadków temperatur.

r e k l a m a

Ogród podsunie pomysł czym okryć rośliny

Do okrywania roślin wykorzystajmy suche, zdrowe liście, najlepiej dębowe i bukowe, gdyż te nie ulegają tak szybko gniciu, jak liście innych gatunków. Rozsypujemy je wokół pni świeżo posadzonych drzew i krzewów, okrywamy rabaty bylinowe, a także osłaniamy rozety roślin dwuletnich. Żeby nie rozwiał ich wiatr, na stertach liści należy położyć siatkę, lekki koszyk czy tylko kilka gałęzi.

W niemal każdym ogrodzie znajdziemy sosnę, świerk lub jodłę, z których możemy ściąć kilka gałązek na stroisz. Gałązkami przykrywa się byliny oraz gatunki roślin skalnych. Ten przewiewny materiał okrywowy nie tylko ochroni przed śniegiem i mrozem, lecz także nieco zacieni i ograniczy podmuchy wiatru.

Ziemię wykorzystamy do obsypywania róż, hortensji, złotlinów, powojników i młodych drzewek. Kopczyki z ziemi usypuje się do 30 cm wysokości. 

Chochołami słomianymi okryjemy krzewy i drzewka gubiące liście. Roślin zimo­zielonych, niestety, nie można owijać, ponieważ jest to materiał, który nie przepuszcza światła, którego te gatunki roślin wymagają, ponieważ przez całą zimę zachodzi w ich tkankach fotosynteza. Chochoły dobrze chronią przed zimnem i są przewiewne.

Do osłony można wykorzystać także papier pakowy lub falisty, którym można owijać pędy młodych drzewek. Papier przepuszcza powietrze, ale nie przepuszcza światła, nie stosujemy go zatem do gatunków zimozielonych.

Materiał ze sklepu także się nada do okrycia roślin

Same zalety ma biała agrowłóknina, która chroni przed utratą ciepła, a jednocześnie jest przewiewna, przepuszcza wilgoć i jest lekka, nawet kiedy stosujemy kilka warstw. Przepuszcza światło, rozpraszając je, co jest korzystne szczególnie dla zimozielonych. Nie pozwala bowiem igłom i liściom zbytnio się nagrzać, dzięki czemu rośliny nie odczuwają tak dotkliwie spadków temperatur między dniem a nocą.

Siatka cieniująca, zielona i biała, jest rzadko używana w osłonach, a można ją stosować do cieniowania zimozielonych, w tym laurowiśni. Ma podobne właściwości do agrowłókniny. Jest lekka, przepuszcza powietrze i chroni przed zmianami temperatur między dniem i nocą. Możemy też wykorzystać przekompostowaną korę. Podsypujemy nią na grubość około 5 cm glebę wokół krzewów, drzewek, a także bylin, chroniąc przed ubytkami, ponieważ jej odczyn wynosi 4,3–4,5 pH. Mikroorganizmy, które ją przez lata rozkładają, zużywają azot, zatem jego zasoby należy uzupełniać.

r e k l a m a

Na młode drzewka ozdobne, najlepiej zakładać przewiewne kaptury z agrowłókniny

  • Na młode drzewka ozdobne, najlepiej zakładać przewiewne kaptury z agrowłókniny

fot. Małgorzata Wyrzykowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 48/2022 na str. 53. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: gdzie jest cukier?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a