Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Kalendarz biodynamiczny na lipiec 2022

Małgorzata Wyrzykowska
Kategoria: Dom i Ogród
Kalendarz biodynamiczny na lipiec 2022
Dom i Ogród ogród
Data publikacji 03.07.2022r.

Pierwsze dni miesiąca przeznaczamy na ostatnie sadzenie rozsad cukinii, melonów, arbuzów oraz wysiew fasolki szparagowej odmian karłowych. W dni korzenia wysiewamy nasiona czarnej rzepy, rzodkwi, cykorii.

Cykorię właśnie tego dnia, by dała nam dorodne korzenie. Wolne miejsce po zebranych warzywach zagospodarujmy, wysiewając poplony, m.in. żółty i biały nostrzyk. Należy do rodziny bobowatych, czyli wiąże wolny azot z powietrza, a także jest rośliną miododajną. Jako poplon można również wysiać grykę, która jest rośliną fitosanitarną.

r e k l a m a

Dni kwiatu w lipcu to czas na dosadzanie bylin

W dni kwiatu dosadzamy byliny, kwitnące krzewy i drzewa oraz dzielimy irysy. Dbamy o azalie, rododendrony, pierisy, ponieważ właśnie teraz zawiązują pąki kwiatowe na następny sezon.

r e k l a m a

Czas na kalarepę, szczypior z myślą o zbiorach na jesień

Dni liścia sprzyjają wysiewom kalarepy, szczypiorku (również podziałowi jego karp), sałat i jarmużu z myślą o jesiennych zbiorach. To również dni sadzenia iglaków, bylin, drzew i krzewów o ozdobnych liściach. To odpowiednia pora na sadzenie traw dekoracyjnych.

Lipiec to czas na letnie cięcia

Dni owocu przeznaczmy na letnie cięcie jabłoni, grusz oraz winorośli. Po pełni w dni kwiatu czas na wycinanie przekwitłych kwiatostanów ostróżek, bodziszków, szałwii. Tym sposobem zmobilizujemy je do ponownego kwitnienia. Okulizujemy róże, dzielimy irysy i piwonie. W dni liścia pielęgnujemy trawniki, kosimy, wertykulujemy, usuwamy trwałe chwasty, nawozimy. Nastawiamy gnojówki roślinne do zasilania gleb oraz oprysków przeciwko chorobom i szkodnikom. Masę kompostową polewamy wyciągami roślinnymi z rumianku, skrzypu, pokrzywy. W dni owocu czas na porzeczki, borówki, maliny, wiśnie i robienie przetworów.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – dwuletnia prenumerata

Tygodnik Poradnik Rolniczy – dwuletnia prenumerata

Płacisz tylko

477,00 zł SPRAWDŹ

Zadbajmy o ochronę naszych ogrodowych plonów

Pryskamy pomidory, ogórki, winorośl przeciwko szkod­nikom oraz chorobom grzybowym. Czas na ściółkowanie rabat korą i zrębkami. Wyrwane chwasty posłużą jako ściółka utrudniająca kiełkowanie chwastów. Jeśli jest pora po opadach, warto spulchnić glebę, by ją przewietrzyć, a przy okazji zniszczyć jaja ślimaków złożone w glebie. Bardzo groźne są żarłoczne mszyce, przędziorki, gąsienice atakujące owoce. Konieczne są zatem opryski na szkod­niki oraz mączniaka, a na zarazę szczególnie, gdy jest chłodno i mokro. W dni korzenia przerywamy marchew, pietruszkę i pasternak, po czym pryskamy Bioczosem, by zmylić połyśnicę marchwiankę.

Artykuł kazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 26/2022 na str. 64.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

fot. pixabay

Widziałeś już nasze video "Ardanowski: mocny cios w rolników uprawiających rzepak"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a