Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Kalendarz biodynamiczny na listopad 2022

Małgorzata Wyrzykowska
Kategoria: Dom i Ogród
Kalendarz biodynamiczny na listopad 2022
Dom i Ogród ogród
Data publikacji 02.11.2022r.

Pierwszy tydzień miesiąca upływa pod znakiem porządków i prac uprawowych. Przekopujemy rabaty, zasilamy glebę nawozami organicznymi, wapnujemy, przekopujemy nawozy zielone, np. gorczycę. Jak wygląda listopad w ogrodzie?

W dni korzenia zbieramy warzywa korzeniowe i szykujemy je do przechowywania. W miejscu, gdzie planujemy wiosną inspekt, ziemię czyścimy z chwastów stałych i rozsypujemy grubą warstwę resztek roślinnych, które utworzą próchnicę. W dni kwiatu czyścimy rabaty kwiatowe, usuwamy zeschłe i przekwitłe kwiatostany bylin, wycinamy pędy uszkodzone przez choroby lub szkodniki drzew i krzewów ozdobnych. Nie zapominamy o kopczykowaniu krzewów róż, zabezpieczeniu wrażliwych na mrozy młodych magnolii.

r e k l a m a

Magnolia jest odporna na lekki mróz, ale tylko jej nadziemna część

Część nadziemna magnolii wytrzymuje niewielkie spadki temperatur. Natomiast korzenie już nie i o nie trzeba szczególnie zadbać. Wokół nowo posadzonych powojników usypmy grubszą warstwę ściółki z kory. Po pełni w dni kwiatowe możemy sadzić cebulki kwiatowe. Na oczyszczonych i przygotowanych rabatach kwiatowych wysiewamy nagietki, kosmosy i inne jednoroczne, których nasiona wytrzymują mrozy. W dni owocu dosadzamy drzewa i krzewy owocowe z odkrytymi korzeniami. Nie tylko jabłonie, maliny czy inne popularne, lecz także jarzębiny, berberysy czy róże. W dni liścia zakładamy nowe żywopłoty, parkany i pergole obsadzamy bluszczami, sadzimy drzewa i krzewy ozdobne z liści, takie jak trzmieliny czy laurowiśnie.

Grabienia czas

Regularnie grabimy trawniki, by nie zalegały na murawie liście. W domu sadzimy cebule hipeastrum, by na święta zdążyły zakwitnąć. Rośliny pozostające w donicach, takie jak np. oleandry, datury, przenosimy do pomieszczeń. Inne, odporne na zimowe warunki, zabezpieczamy przed mrozem. Donice wstawiamy do dużych pojemników i owijamy gazetami, a także zabezpieczamy styropianem. Części nadziemne zaś otulamy agrowłókniną. Podobnie postępujemy z roślinami wrażliwymi na niskie temperatury pozostającymi w gruncie – je również należy owinąć agrowłókniną czy słomianymi chochołami. Zabezpieczanie wykonujemy dopiero po wystąpieniu przymrozków, gdy rośliny zakończą wegetację. Ze ściółką również poczekajmy do mrozów, by nie zwabić gryzoni, które mogą zasiedlić kwiatowe rabaty nią pokryte.

 

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 43/2022 na str. 53. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.
fot. 

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: Dlaczego Robert Lewandowski zainteresował się rolnictwem?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a