Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Kalendarz biodynamiczny na marzec 2020

Kalendarz biodynamiczny na marzec 2020
Dom i Ogród Ogród
Data publikacji 01.03.2020r.

Wybierzmy się do sklepu ogrodniczego, by zaopatrzyć się w nasiona grochu i bobu, które jako pierwsze trafią na zagonki w dni owocu. W tych dniach uzupełniamy nasadzenia drzew i krzewów owocowych. Teraz warto też wysiać nasiona poziomek do skrzyneczek.

Na nasadzenia jakich warzyw i kwiatów przyszedł już czas?

W dniach korzenia wysiewamy pietruszkę, marchew, pasternak i arcydzięgiel. Wysadzamy korzenie chrzanu i rabarbaru. Wysiewamy do pojemników i skrzyneczek nasiona żeniszków, nagietków, cynii, lwiej paszczy czy nasturcji, które pozostaną w widnych pomieszczeniach, póki nie nastaną ciepłe dni.

r e k l a m a

W dni oznaczone symbolem liścia wysadzamy do gruntu rozsadę sałaty, kalarepy i wczesnej kapusty oraz wysiewamy koper, szpinak, rukolę, roszponkę. Dla bezpieczeństwa wszystkie wysiewy i nasadzenia przykryjmy agrowłókniną, by stworzyć im lepsze warunki rozwoju. Od pełni po nów możemy zająć się pracami domowymi, sprzątaniem, remontem czy drobnymi naprawami.

Zasady przycinania krzewów

Po pełni w dni kwiatu przeprowadzamy cięcie odmładzające i korekcyjne krzewów. Zawsze według zasady: kwitnące wiosną tniemy po kwitnieniu, a kwitnące latem i jesienią zawsze tniemy wiosną. W pierwszej kolejności wycinamy pędy uszkodzone, zagęszczające, a przyrosty ubiegłoroczne skracamy, by pobudzić je do tworzenia pąków kwiatowych. W dni liściowe zajmijmy się doprowadzeniem do porządku trawnika. Warto wygrabić starą darń i uprzątnąć zalegające ubiegłoroczne liście, które wykorzystamy jako ściółkę wokół krzewów. Zasilamy trawę nawozami azotowymi. Obejrzyjmy różaneczniki, czy nie padły ofiarą chorób grzybowych. Jeśli liście brązowieją, może warto opryskać je środkiem miedziowym albo jeszcze lepiej – miksturą sporządzoną ze skrzypu i rumianku.

r e k l a m a

Przytnij jabłoń, gruszę i aronię

W dni oznaczone owocem czas na cięcie krzewów i drzew owocowych, m.in. jabłonie i grusze, porzeczki, agrest, aronię, aktinidię, na pozostałe gatunki trochę jeszcze za wcześnie. Porzeczki posypujemy obficie popiołem drzewnym, który chroni przed szkodnikami i stanowi bogaty w składniki odżywcze nawóz. To również ostatni dzwonek na pryskanie preparatami miedziowymi brzoskwiń i nektaryn na kędzierzawość liści. Na ochojniki, czyli szkodniki świerków i modrzewi, stosujemy preparaty olejowe.

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Pixabay

Widziałeś już nasze video "Debata pomiędzy praktykami a ekspertami. Czy rolnictwo ekologiczne się opłaca?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a