Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Kalendarz biodynamiczny na marzec 2022

Małgorzata Wyrzykowska
Kategoria: Dom i Ogród
Kalendarz biodynamiczny na marzec 2022
Dom i Ogród ogród
Data publikacji 01.03.2022r.

Mamy marzec, zbliża się kalendarzowa wiosna. Chociaż temperatury już ostatnio wskazują, że możemy zapomnieć na co dzień o zimowej aurze. Oczywiście poza wyjątkami. Wielu miłośników ogrodnictwa myśli już co by tu zrobić na dworze w swoim obejściu w marcu?

Można przycinać niektóre rośliny ogrodowe oraz w sadzie

Pierwszy dzień miesiąca sprzyja pracom pielęgnacyjnym przy bylinach i roślinach ozdobnych z kwiatów. Przycinamy hortensje bukietowe i drzewiaste, wycinamy zaschłe pędy bylin, zdejmujemy okrywy z róż i skracamy ich pędy.

r e k l a m a

W dzień liścia wykonujemy wertykulację trawnika, aerację, a także grabimy murawę z resztek źdźbeł, skracamy pędy drzew i krzewów ozdobnych z liści. Zakładamy naczynia na pniach brzóz, by zebrać oskołę.

W dni owocu przycinamy drzewa i krzewy owocowe. Wykonujemy oprysk przeciw kędzierzawości liści brzoskwiń. Opryski wykonujemy preparatami olejowymi, które sprawdzają się przy zwalczaniu szkodników. Przygotowujemy zagony pod marcowo-kwietniowe wysiewy warzyw, kwiatów, a także roślin na nawozy zielone.

r e k l a m a

Można robić pierwsze nasadzenia roślin oraz wysiewy

Dni kwiatowe sprzyjają zagospodarowaniu skrzyneczek bratkami, stokrotkami, prymulami. Jeśli pogoda sprzyja, rozpoczynamy nasadzenia pnączy, drzew i krzewów oraz bylin ozdobnych z kwiatów. Usuwamy osłony z krzewów zimozielonych, wycinamy części nadziemne bylin, porządkujemy rabaty i uzupełniamy ściółki.

W dni liścia wysiewamy szczypiorek, szpinak, sałatę. Sadzimy dymkę. W połowie miesiąca rozpoczynamy produkcję rozsady pomidorów, papryki, oberżyny, która wymaga temperatury pokojowej. Wysiewamy nasiona bobu i groszku cukrowego.

Dni korzeniowe sprzyjają wysiewom marchewki i pietruszki. Nie zapomnijmy przykryć zagonów agrowłókniną, by stworzyć wschodom lepsze warunki. W skrzyneczkach wysiewamy selery i pory.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tabliczka mnożenia _ Tygodnik Poradnik Rolniczy

Tabliczka mnożenia _ Tygodnik Poradnik Rolniczy

Płacisz tylko

2,00 zł

Cena regularna 4,00 zł

SPRAWDŹ

Czas na zagospodarowanie zagonów i wysokich grządek

Dni liś­ciowe po pełni wykorzystajmy na zagospodarowanie zagonów i wysokich grządek, wysiewając rośliny liściowe. Wysiewamy sałaty, koper, szczypiorek, siedmiolatkę oraz sadzimy liściaste i iglaste żywopłoty, a w mieszkaniach przesadzamy rośliny doniczkowe. W pogodne dni, przy temperaturze powyżej 5°C, wykonujemy cięcie roślin owocowych, czyli porzeczek, agrestu, winorośli. Wycinamy pędy jesiennych malin, skracamy pędy borówki wysokiej, aronii. Czyścimy zrakowacenia na pniach śliw oraz innych drzew pestkowych.

Dni korzenia w końcu miesiąca to dni ziemi i kompostu, czyli najlepszy czas na zasilanie roślin zgromadzonym kompostem. Mieszamy go z wierzchnią warstwą gleby. Drzewa i krzewy ściółkujemy korą. Na trawniki wysiewamy pierwszą dawkę nawozów.Małgorzata Wyrzykowska
Fot. unsplash

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu Małgorzaty Wyrzykowskiej pt. Kalendarz biodynamiczny na marzec, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 9/2022 na str. 79. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "Jak uprawiać kukurydzę, by dała wysoki plon i zysk?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a