Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Kalendarz biodynamiczny na październik 2022

Małgorzata Wyrzykowska
Kategoria: Dom i Ogród
Kalendarz biodynamiczny na październik 2022
Dom i Ogród ogród
Data publikacji 01.10.2022r.

Miesiąc pod znakiem zbiorów. Pierwszego dnia warto zbierać i mrozić owoce. W dzień korzenia sadzimy czosnek, chrzan i szparagi. Wykopujemy marchew, buraki, skorzonerę, pasternak, pietruszkę oraz seler. Jakie jeszcze prace można wykonać w październiku?

Sprzątamy ogród i przygotowujemy go na zimę

Glebę zasilamy kompostem, przefermentowanym obornikiem i przekopujemy. Grabimy opadłe liście, zbieramy łęty, rozkładamy ściółki i układamy pryzmy kompostowe. Dni kwiatu to głównie wycinanie uschłych kwiatostanów roślin ozdobnych, pielenie rabat oraz przenoszenie datur do pomieszczeń. Wykopujemy mieczyki, dalie, dziwaczki, kanny, a także letnie bulwy i cebule, które muszą trafić do pomieszczeń, gdzie zostaną przesypane torfem. Zbieramy nasiona kwiatów jednorocznych (w dni suche i pogodne)

r e k l a m a

Zbiory kapust i cebuli

Dni liściaste przeznaczamy na zbiory kapust, sałaty oraz sierpniowej dymki, a także wysiewamy koper. Okrywamy roszponkę, szpinak i sałatę agrowłókniną, by stworzyć im jeszcze warunki do roś­nięcia. Podlewamy różaneczniki, pierisy. W dniu owocowym zbieramy jabłka, gruszki oraz owoce róży, jarzębiny, tarniny, głogu. Jabłonie po zbiorach warto opryskać 5-procentowym roztworem mocznika, który ograniczy występowanie parcha.

W październiku zasilajmy glebę

Dni korzenia po pełni sprzyjają zasilaniu gleby nawozami organicznymi, a także wapnowaniu. Najlepszy jest dolomit. Wykopujemy warzywa korzeniowe. W dni kwiatowe sadzimy astry, chryzantemy. Zakładamy wrzosowiska oraz nowe kompozycje w pojemnikach tarasowych. Sadzimy cebule tulipanów, hiacyntów, narcyzów, szafirków, cesarskich koron i krokusów. W dni z symbolem liścia, oprócz sadzenia ozdobnych traw, zajmujemy się trawnikami. Usuwamy na bieżąco opadłe liście i wygrabiamy filc.

r e k l a m a

Kiedy sadzić drzewka owocowe?

Dni owocu to czas sadzenia drzew i krzewów owocowych. Z cukinii, dyni, pomidorów i papryki pozyskujemy nasiona. Po wydrążeniu należy je przepłukać, wysuszyć i przechować do wiosny (najlepiej w lodówce). W dni kwiatu przeprowadzamy rośliny ozdobne, które na sezon letni wywędrowały na zewnątrz. Na rabatach nadal sadzimy cebule roślin kwitnących wiosną, w tym czosnków. Ozdobne drzewa i krzewy zasilamy kompostem lub nawozami jesiennymi. Uzupełniamy ściółki, możemy wykorzystać suche opadłe liście, które na trawniku są zmorą, ale w charakterze ściółki – bardzo przydatne.


fot. pixabay

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 39/2022 na str. 118. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "Ochrona liścia flagowego. Kiedy i czym wykonać zabieg T2 w pszenicy?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a