Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Kalendarz biodynamiczny na sierpień 2022

Małgorzata Wyrzykowska
Kategoria: Dom i Ogród
Kalendarz biodynamiczny na sierpień 2022
Dom i Ogród
Data publikacji 31.07.2022r.

Na początku sierpnia warto wykonać zabiegi chroniące marchew i pietruszkę, a w dni liścia warto wysiać m.in. sałatę. Jakie prace i w jakim terminie najlepiej wykonać w sierpniu według kalendarza biodynamicznego na sierpień?

W dni korzenia warto wysiać rośliny na poplon

Pierwszy dzień jest pod znakiem korzenia, więc należy przerwać zbyt gęsto rosnące rośliny korzeniowe. 

r e k l a m a

Marchew, pietruszkę czy pasternak po tym zabiegu opryskać Bioczosem, by zmylić połyśnicę marchwiankę, która uszkadza korzenie. To również dobry czas na wysiew roślin poplonowych, w tym gorczycy.
W dni kwiatu warto zmienić coś w kompozycjach kwiatowych w donicach i na rabatach. Można już rozejrzeć się za kolorowymi chryzantemami, dekoracyjnymi trawami, ozdobnymi kapustami. Uprzątamy przekwitłe kwiatostany na bylinowej rabacie liliowców, kosaćców czy floksów.

Kiedy najlepiej wysiać sałatę, a kiedy posadzić truskawki?

r e k l a m a

Dni liścia to czas na drugą odsłonę warzyw liściowych, które dojrzeją pod koniec sezonu. To czas wysiewu nasion roszponki, szpinaku, sałat oraz sadzenia jarmużu. Wolne zagony obsiewamy roś­linami na nawozy zielone, których zadaniem jest dostarczenie glebie materii organicznej. Ścinamy i suszymy jednoroczne i wieloletnie zioła, takie jak bazylia, tymianek, cząber.

Dni owocowe sprzyjają sadzeniu truskawek i poziomek, a także cięciu jabłoni i gruszy oraz drzew pestkowych, które zakończyły owocowanie. Zbieramy fasolę, kisimy ogórki, robimy przetwory z pomidorów, papryki, śliwek, borówek i innych.

W dzień owocu warto zakisić ogórki

Tuż przed pełnią możemy rozsypywać warstwę ściółek na rabatach kwiatowych. Pozyskujemy sadzonki łodygowe bodziszków, bergenii i żurawek. Łatwo da się je ukorzenić, stosując preparat ukorzeniający i torfową ziemię wymieszaną 1 : 1 z perlitem.

Po pełni w dni liściowe pracujemy przy ziołach rosnących na wysokich grządkach i w pojemnikach. Po ścięciu pędów do suszenia roś­liny podlewamy gnojówkami roś­linnymi, najlepiej z pokrzyw, by ponownie odrosły.

Dni owocu wykorzystajmy na kwaszenie ogórków, bo czas ku temu najlepszy. Nadal wykonujemy letnie cięcie jabłoni i gruszy, a także winorośli, usuwając m.in. pasierby. Te czynności należy wykonywać tylko podczas suchej i słonecznej pogody.

Kiedy zbierać warzywa korzeniowe?

Dni korzenia to uzupełnianie ściółek, które zahamują parowanie wody i wzrost chwastów. Zbieramy warzywa korzeniowe i likwidujemy zagony roślin kończących wegetację.

W dni kwiatu można wysiać orliki, naparstnice, margerytki czy niezapominajki. Sadzimy bulwy zimowitów, chryzantemy, rozchodniki, wrzosy. Rośliny, które zostały porażone przez choroby grzybowe, należy opryskać wyciągiem ze skrzypu.

W dni liścia na warzywnych zagonach siejemy gorczycę na zielony nawóz, kontynuujemy wysiew sałat, roszponki, kopru, sadzimy iglaki, drzewa i krzewy liściaste, a także zakładamy trawniki.

kalendarz biodynamiczny sierpień 2022

legenda do kalendarza biodynamicznego

Małgorzata Wyrzykowska

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a