Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Kalendarz biodynamiczny – sierpień 2018

Kalendarz biodynamiczny – sierpień 2018
Dom i Ogród Ogród
Data publikacji 03.08.2018r.

Nadszedł czas zbioru wczesnych odmian jabłek, gruszek, śliw i brzoskwiń, a także rodzynków brazylijskich. Trwają zbiory pomidorów, cukinii, kabaczka, patisona, ogórków, dynii. Sukcesywnie zbierając dyniowate, zmuszamy roślinę do wydawania kolejnych owoców. W dni korzeniowe zbieramy cebulę i czosnek.

Zapobiegaj mączniakowi

Pierwsza dekada sprzyja porządkom i drobnym pracom remontowym. W dni owocu warto wykonać oprysk na mączniaka w ogórkach, z wykorzystaniem mleka, serwatki czy piwa. Najlepiej w proporcji 1 do 9, czyli na 9 porcji wody 1 porcja mleka, piwa lub serwatki. Możesz zastosować też oprysk z drożdży, ponoć bardzo skuteczny zarówno w walce z mączniakiem, jak i zarazą ziemniaczaną na pomidorach. Kostkę drożdży, czyli 10 dag rozpuścić w 10 l wody i produkt gotowy. Po tygodniu warto powtórzyć zabieg.

r e k l a m a

Posadź rozsady i zwalcz chwasty

W ostatnim dniu przed nowiem, w dzień owocu, sadzimy rozsadę truskawek i poziomek. Ogławiamy również pomidory. Przewodnik skracamy tak, by pozostały co najmniej dwa liście nad ostatnim gronem. W dni korzenia wysiewamy nasiona rzodkiewki na jesienny zbiór. Tuż po nowiu czas poświęcamy walce z chwastami w zagonkach roślin korzeniowych oraz wysiewamy nasiona zimowej cebuli. W dni kwiatowe podlewamy rośliny wrzosowate. One teraz tworzą pąki kwiatowe na kolejny rok. Usuwamy przekwitłe kwiatostany z dalii, rudbekii, nagietków i innych.

Zadbaj o drzewa i krzewy owocowe

Na różach można zauważyć biały nalot, to objawy mączniaka. Sięgnijmy po preparaty biologiczne grzybobójcze, a także nie zaszkodzi oprysk preparatami z pokrzywy i skrzypu. W dni owocu po nowiu zajmijmy się drzewami i krzewami owocowymi. Drzewa pestkowe powinniśmy przeciąć, a u jabłek usunąć zacieniające owoce pędy.

r e k l a m a
Wysiej nasiona roślin na zielony nawóz

Po pełni w dni liścia formujemy żywopłoty. To dobre dni na zbiory ziół do suszenia, np. cząbru, majeranku, melisy, tymianku a przede wszystkim trawy cytrynowej i bazylii. W dni owocu możemy usunąć pędy malin, które skończyły owocowanie. Cały czas usuwamy wyrastające pędy z kątów liści pomidorów. W dniu korzenia, ostatnim dniu miesiąca, wysiewamy nasiona roślin na zielony nawóz. Nie tylko poprawią strukturę gleby, lecz także wniosą bogactwo próchnicy, której wciąż brakuje glebom


Małgorzata Wyrzykowska
(Zdjęcia: Unsplash)

Widziałeś już nasze video "Polski rolnik dostanie dużo mniejsze dopłaty niż zachodni farmerzy. Co jeszcze w nowym TPR?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a