Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Kapusta pekińska: kiedy siać i jakie odmiany wybrać?

Małgorzata Wyrzykowska
Kategoria: Dom i Ogród
Kapusta pekińska: kiedy siać i jakie odmiany wybrać?
Dom i Ogród
Data publikacji 16.07.2022r.

Kapusta pekińska jest warzywem długiego dnia o krótkim okresie wegetacji (50–80 dni), co pozwala na uprawę jako przedplon i poplon. A po 20 lipca jest najlepszy okres do jej siania. Jak uprawiać kapustę, aby uzyskać dobry plon?

Jakie stanowisko wybrać pod kapustę pekińską?

Kapusta pekińska nie wykazuje szczególnych wymagań glebowych, ale najodpowiedniejsze dla kapusty pekińskiej są gleby piaszczysto-gliniaste. Pod jej uprawę wybieramy stanowisko osłonięte, ponieważ nie lubi silnych wiatrów. Nie ma też specjalnych wymagań co do warunków pogodowych, lecz gdy panuje zimna i mokra aura, reaguje zahamowaniem wzrostu, a nawet gniciem. Jeśli chodzi o nawożenie, ma porównywalne wymagania do kapusty głowiastej.

r e k l a m a

To roślina o krótkim okresie wegetacji. Podczas wcześniejszego siewu ma tendencje do wybijania w pędy kwiatostanowe, natomiast przy późniejszym nie zdąży uzyskać dojrzałości konsumpcyjnej. Kapusta może być uprawiana niemal po wszystkich warzywach, które zeszły z zagonu do połowy lipca – oczywiście z wyłączeniem kapustnych.

Stanowisko pod pekińską przekopujemy na głębokość około 15 cm, razem z zastosowanym przefermentowanym kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem, a następnie stosujemy nawóz wieloskładnikowy, np. Azofoskę, w ilości około 1 kg na 10 m². Nawóz również należy wymieszać z glebą.

r e k l a m a

Rozsadę kapusty sadzimy w sierpniu

Kapustę pekińską można uprawiać z siewu na miejsce stałe bądź z rozsady. Rozsadę możemy przygotować z siewu w połowie lipca. Jest to metoda o tyle korzystniejsza, że rozsadę wysadzamy na miejsce stałe, gdy jest podrośnięta i silna, dzięki czemu lepiej znosi kaprysy pogody i szybciej uzyskamy plon. Należy jednak pamiętać, że rośliny nie znoszą przesadzania, dlatego nasiona wysiewamy pojedynczo do wielodoniczek, a uzyskaną rozsadę sadzimy w sierpniu z dużą bryłą ziemi.

Siew kapusty po 20 lipca

Drugą możliwością jest siew bezpośredni. Ta metoda jest pewniejsza i częściej stosowana w przypadku uprawy na zbiór jesienny. Na przygotowanym, starannie wyrównanym stanowisku wysiewamy kapustę w rzędy odległe od siebie co 40 cm, natomiast w rzędach umieszczamy po 2 do 3 nasion, w odleg­łości około 35 cm na głębokości 1–1,5 cm. Aby uzyskać szybkie wschody, czyli przyspieszenie kiełkowania, należy zadbać o wysoką wilgotność. Dobrze jest na kilka dni przed siewem cały zagon obficie podlać, by ziemia nawilgła na odpowiednią głębokość, i utrzymywać wilgoć aż do wschodów.

W późniejszym czasie, czyli od połowy sierpnia do końca września, gdy przypada okres największego zapotrzebowania na wilgoć, należy, w zależności od pogody, stosować co tydzień podlewanie w ilości 20 l wody na 1 m². Gdy rośliny mają po 2 do 3 liści właściwych, należy je przerwać, pozostawiając najsilniejsze. Kapusta znosi krótkie okresy spadków temperatur do –6°C. Jeśli spodziewane są silniejsze mrozy, należy wyjąć rośliny z ziemi i przenieść je do piwnicy, gdzie zostaną zadołowane w wilgotnym piasku. W tych warunkach powinny dotrwać do stycznia.

Jakie odmiany kapusty pekińskiej warto wybrać?

Im później siejemy warzywo, tym wcześniejszą odmianę należy wybrać. Dobrym wyborem będzie np. Marrio F1. To odmiana przeznaczona do uprawy jesiennej. Jej cechą jest wysoka zdrowotność główek oraz intensywna zieleń liści zewnętrznych. Okres wegetacji wynosi 65–70 dni. Kolejną odmianą jest Bilko o okresie wegetacji 65 dni. To jedna z lepszych odmian do przechowywania, odporna na kiłę kapusty.

Capitol F1 jest odmianą polecaną do uprawy zarówno letniej, jak i na zbiór jesienny. Jej okres wegetacji wynosi 60 dni i jest uznawana za jedną z najwcześniejszych kapust pekińskich. Ceniona jest za okazałe, dość zbite i ładnie uformowane główki i jasnozielony kolor.

Bristol jest odmianą wczesną. Jej okres wegetacji wynosi 55–65 dni. Polecana jest do uprawy jesiennej. Tworzy żółtozielone, dość duże główki.

Małgorzata Wyrzykowska

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a