Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Które warzywa należy wysiać w sierpniu?

Które warzywa należy wysiać w sierpniu?
Dom i Ogród Ogród
Data publikacji 04.08.2019r.

Sierpień to nie tylko czas zbiorów. To również dobra pora na siewy warzyw z przeznaczeniem na jesienne zbiory. Przede wszystkim na zagony powinny trafić takie rośliny, jak sałata, rzodkiewka, szpinak, rokietta, roszponka, koper, siedmiolatka, a także skorzonera na zbiór korzeni w przyszłym roku czy cebula.

Cebulę na wiosenny zbiór powinniśmy wysiać najpóźniej do połowy sierpnia. Wybieramy odmiany wczesne i średnio późne, np. Bila, Efekt, Czerniakowska, Rawska czy Żytowska. Nasiona wysiewamy w rzędy odległe od siebie o 20 cm, na głębokość 1 cm. Po wykiełkowaniu rośliny przerywamy, pozostawiając 10 cm odległości.

Do kiedy wysiać koper, rzeżuchę i skorzonerę?

Koper powinniśmy wysiać do 10 sierpnia. Warto zagon zraszać, by nasiona wcześniej wykiełkowały, a trwa to około 2 tygodni. Zależy nam na tym, by zdążył dorosnąć do zbioru przed jesiennymi przymrozkami. Wysiewamy go w rzędy odległe od siebie o 15–30 cm lub rzutowo.
Do połowy sierpnia powinniśmy zdążyć wysiać rzutowo również nasiona rzeżuchy, która rośnie dłużej niż wysiana w domu. Ogrodowa ma lepszy i intensywniejszy aromat. Nie przeciągajmy terminu wysiewu, bo rzeżucha najlepiej rośnie w temperaturze 20°C, a po 15 sierpnia noce bywają chłodne.
Do 20 sierpnia wysiejmy wężymord (skor­zonerę), który zbierzemy dopiero w przyszłym roku. Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu siewek, bo wykazują dużą wrażliwość na brak wody. Nasiona umieszczamy na głębokość do 2 cm w rzędach odległych od siebie o 30 cm, a w rzędzie co 3 cm i tylko na głęboko uprawionych stanowiskach.

Szpinak dobrze znosi przymrozki

W pierwszej dekadzie sierpnia wysiewamy nasiona szpinaku na jesienny zbiór, który przypadnie na przełom września i października, ale rośliny dobrze znoszą przymrozki. Jesienny wysiew sprzyja rozwojowi szpinaku, który lepiej się czuje niż w uprawie wiosennej, kiedy jest słońce, ale nie ma upałów. Nasiona wysiewamy w rzędy odległe co 20 cm, na głębokość 2 cm. Gdy szpinak wysiany jest zbyt gęsto, należy go przerwać, pozostawiając rośliny w rzędzie co 5–10 cm.

r e k l a m a


Teraz możesz wysiać szpinak, koper czy rzodkiewkę na jesienny zbiór
  • Teraz możesz wysiać szpinak, koper czy rzodkiewkę na jesienny zbiór

Które warzywa można siać przez cały sierpień?

Przez cały sierpień i w pierwszej dekadzie września można wysiewać nasiona mizuny, która plonuje bardzo szybko. Wysiewamy ją w rzędy co 30 cm, a po wzejściu siewek przerywamy, pozostawiając roś­liny co 20 cm. Podobnie przez cały sierpień możemy wysiewać roszponkę, która jest całkowicie mrozoodporna i będziemy mogli zbierać ją także zimą. Wysiewamy ją zarówno rzędowo, jak i rzutowo, jednak z zachowaniem około 1 cm głębokości. A że rozsiewa się łatwo sama, w kolejnym roku będziemy mieć ją w nadmiarze. Pamiętajmy jednak, że nie znosi przesadzania.
Rokietta, czyli rukola, to kolejne warzywo, które wysiewamy przez cały sierpień. Warto powtarzać wysiew co tydzień, by cieszyć się ciągłym zbiorem. Rokietta szybko plonuje. Wysiewamy ją jak roszponkę – rzutowo bądź w rzędach odległych od siebie o 20 cm. Po wzejściu siewek przerywamy na bieżące wykorzystanie, pozostawiając rośliny w rzędzie co 10 cm.
Przez cały sierpień możemy również wysiewać nasiona rzodkiewki. Do jesiennej uprawy lepiej nadają się odmiany późne. Nasiona wysiewamy – podobnie jak poprzednie gatunki – rzutowo lub w rzędach, a po wzejściu przerywamy, pozostawiając rośliny co 5 cm.

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcia: Pixabay

Widziałeś już nasze video "AgroUnia: likwidacja małych gospodarstw to plan weterynarii na walkę z ASF"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a