Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Mibuna, mizuna i komatsuna - warto postawić na mało znane warzywa liściowe

Małgorzata Wyrzykowska
Kategoria: Dom i Ogród
Mibuna, mizuna i komatsuna - warto postawić na mało znane warzywa liściowe
Dom i Ogród ogród
Data publikacji 03.09.2022r.

Wszystkie wymienione rośliny należą do rodziny kapustowatych i określane są jako kapusty japońskie. Mają ładny pokrój, ciekawe liście, które nadają się do tworzenia orientalnych sałatek o niepowtarzalnym smaku.

Wszystkie wymienione rośliny należą do rodziny kapustowatych i określane są jako kapusty japońskie. Mają ładny pokrój, ciekawie liście, które nadają się do tworzenia orientalnych sałatek o niepowtarzalnym smaku. Oprócz tradycyjnych warzyw liściowych przydatnych na sałatki, jak sałata, cykoria czy kapusta, warto sięgnąć po coś nowego.

r e k l a m a

Japońska mibuna nie lubi upałów

Mibuna jest rośliną przyprawową, podobną do mizuny, ale charakteryzuje ją nieco ostrzejszy, musztardowy smak. Częścią jadalną mibuny są długie, smukłe liście w kształcie włóczni, które można dodawać do sałatek, lekko obgotowywać czy dodawać do zup. Jej uprawę rozpoczynamy pod koniec lata, najlepiej od połowy sierpnia, i prowadzimy do końca września. Roślina nie sprawia problemów w uprawie, ale nie lubi letnich upałów, dlatego jej wysiew poleca się właśnie, teraz, gdy miną najgorętsze dni. Mibuna preferuje glebę żyzną, przepuszczalną i jest wdzięczna za zaprawienie obornikiem lub kompostem przed siewem. Lubi słoneczne stanowisko. Nasiona umieszczamy w dobrze doprawionej, pulchnej glebie na głębokości ok. 0,5 cm w rzędzie co 10–20 cm, natomiast odstępy między rzędami powinny wynosić około 50 cm. Po tygodniu, dwóch nasiona kiełkują, a do zbioru liście nadają się, gdy osiągną co najmniej 10 cm długości. Dbamy o właściwą wilgotność podłoża, by nie dopuścić do zwijania się liści. Dla utrzymania właściwej wilgotności i uniknięcia zachwaszczenia często stosowane jest ściółkowanie roślin, a właściwie międzyrzędzi. Warto jest kontynuować siew nasion w odstępach kilkudniowych, by mieć wciąż dostęp do świeżych młodych liści. Choć zbiór można rozpocząć, gdy liście mibuny osiągną 10 cm długości, można go także opóźnić i rozpocząć zbiór, gdy liście dorosną do 30 cm.

Mizuna jest gotowa do zjedzenia po 20 dniach od wysiewu

To bliska krewna mibuny, a także kapusty pekińskiej. Nie tworzy główek, lecz rozetę mocno powycinanych liści dorastających w dobrych warunkach do 40 cm długości, o specyficznym, nieco pikantnym smaku. Dostępne są dwa rodzaje bizuny: o liściach zielonych (Mizuna Green, Lime Streaked) lub o liściach brązowych (Red Streaked i Red Mizuna). Największą zaletą mizuny, podobnie jak mibuny, jest krótki okres wegetacji i niewielkie wymagania. Liście mizuny możemy zbierać już po 20 dniach od siewu, ale pełnię rozwoju rozeta uzyskuje po 40 dniach. W celu przedłużenia zbiorów dobrze jest powtarzać wysiew nasion co 10–15 dni, rozpoczynając w sierpniu. Nasiona kiełkują po około 6 dniach od wysiewu. Liście zbieramy, gdy są soczyste i miękkie. Za długo przetrzymywane tracą na wartości i stają się suche i twarde. Ważną sprawą w uprawie jest utrzymywanie wilgotnego podłoża. Nasiona mizuny są dużo mniejsze niż kapusty, toteż trudno siać je gniazdowo czy pojedynczo. Wysiewamy je zatem w płytkie bruzdy, a po wykiełkowaniu przerywamy siewki, pozostawiając rośliny co 10–15 cm do zbioru na bieżące potrzeby. Jeśli chcemy uzyskać duże rozety, rośliny przerywamy, pozostawiając co 30 cm w rzędach odległych co 40 cm.

r e k l a m a

Komatsuna, czyli szpinak musztardowy - 

Komatsuna również jest uprawiana dla liści, które w zależności od odmiany, są zielone lub fioletowe, mniej lub bardziej falujące i gładkie lub ząbkowane. Roślina nie jest wymagająca, lubi jednak dodatek przefermentowanego obornika lub kompostu. Nasiona wysiewa się późnym latem, od sierpnia do połowy września. Kiełkują po około tygodniu, a zbiór liści jest możliwy już po 5 tygodniach od wysiewu, gdy rozety liściowe osiągną 20 cm wysokości. Ważne, by rośliny miały lekko wilgotne (nie mokre) podłoże i słoneczne stanowisko. Nasiona wysiewamy gniazdowo po 2–3 w rozstawie 25 cm w rzędzie i 50 cm między rzędami. Gdy wykiełkują, najsłabszą roślinę usuwamy.
Mizuna, podobnie jak mibuna i komatsuna, uprawiane są w krajach Dalekiego Wschodu od wieków. U nas są jeszcze mało znane

  • Mizuna, podobnie jak mibuna i komatsuna, uprawiane są w krajach Dalekiego Wschodu od wieków. U nas są jeszcze mało znane

fot. Małgorzata Wyrzykowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 35/2022 na str. 56.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a